Ačkoliv se vám to může zdát jako nepravděpodobné, plastová lahev dokáže udělat z původně pitné vody závadný koktejl. Vždyť obchody jsou přeplněné tímto zbožím, tak kde by mohl být problém? Problém je v tom, že při výrobě PET lahve se používá organická sloučenina BISFENOL A, chemikálie, jež může ovlivnit reprodukční systém v těle a rozhodit hormonální balanc. K uvolnění chemikálie nastane když jsou balíky s vodou vystaveny vysoké teplotě nebo UV záření. To ale není zdaleka vše… Problémů může být daleko víc!

Čtěte také

Od včel se získává med, propolis, mateří kašička vosk, jed i pyl

Čtěte také

Jaký dopad by mělo na lidstvo, kdyby vyhynuly včely? Nepřežili bychom čtyři roky

Neplodnost, rakovina a tak dál

Němečtí výzkumníci Martin Wagner a Jorg Oehlmann z Goetheho univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem a Michael Schlusener s Thomasem Ternes z Německého federálního institutu hydrologie objevili v 18 různých vzorcích balených vod endokrinní disruptory, které mohou neblahým způsobem ovlivnit reprodukční orgány. Potvrdili, že balená voda může obsahovat vysoké množství pro vaše zdraví nebezpečných látek. Z až 24.520 podezřelých chemikálií nacházejících se ve vodě z plastových lahví, se jedna obávaná látka vyskytovala v téměř všech zkoumaných vzorcích. Jde o 2-elylhexyl fumarát (DEHF) – endokrinní disruptor (narušovač), u kterého se opakovaně potvrdily anti-androgenní a anti-estrogenní účinky.

Endokrinní narušovače jsou látky, které:

  • zasahují do hormonálního systému
  • mohou způsobovat rakovinné nádory
  • vyvolávají porodní defekty
  • zapříčiňují kardiovaskulární onemocnění
  • přispívají k metabolickým onemocněním a poruchám vývinu

Věděli jste, že každý rok všichni dohromady utratíme za balenou vodu více než 100 bilionů dolarů? Zdroj: Shutterstock

PET lahve jsou nebezpečné i při stáčení čerstvé vody

PET lahve nejsou nezdravé pouze s kupovanou vodou, ale i pokud používáte jednu a tu samou lahev stále dokola a natáčíte si do ní vodu doma. Ani tady nejste ušetřeni rizikům, neboť škodlivost PET lahví má bakteriální povahu, a to hlavně při opakovaném používání. Stěny plastových lahví se časem naruší a vzniknou v nich mikroskopické praskliny, kde se daří bakteriím. A tak i právě natočenou vodu vám ihned kontaminují.

Čtěte také

Ačkoli se skutečná děsivá tornáda na našem území moc nevyskytují, občas se s nimi setkáme. Nejsilnější bylo roku 1910

Čtěte také

Jaká má být rychlá reakce, když přijde tornádo a nacházíte se doma?

Co se děje s PET lahví, než doputuje do obchodu?

PET lahve jsou vystavovány naprosto extrémním teplotním rozdílům. A právě to napomáhá vylučovat z plastu chemikálie, které nesmírně škodí našemu zdraví. PET lahve se plní při 90 °C, poté čekají na svou chvilku ve skladu při teplotách -3 až 29 °C, následuje transport v nákladních autech v teplotách od 37 do 65 °C, nakládání a vykládání od -10 do 37 °C (podle ročního období) a nakonec stání vody v obchodě, před benzínovou pumpou a tak dále. To je tedy extrémních teplot! Nemyslíte?

A co teď?

Odpověď je jednoduchá – nepijte balenou vodu z plastových lahví! Samozřejmě, ne všechny z nalezených 24.520 chemikálií jsou škodlivé. Proč je ale vědomě dodávat do těla a vystavovat se tak zbytečnému riziku? Nejenže to bude lepší pro vaše zdraví, planetu ale navíc také ušetříte, neboť balená voda je poměrně drahá. Zatímco litr vody z kohoutku vyjde na pár haléřů, za litr vody v PET lahvi zaplatíte i 12 Kč. Věděli jste, že každý rok všichni dohromady utratíme za balenou vodu více než 100 bilionů dolarů?

Už vás nebaví pít obyčejnou kohoutkovou vodu? Zkuste si ji ochutit salátovou okurkou Už vás nebaví pít obyčejnou kohoutkovou vodu? Zkuste si ji ochutit salátovou okurkou Zdroj: Profimedia.cz

Zdroje: www.uspesna-lecba.czeurodenik.czwww.alternativnimagazin.cz