Za vulkánem Kawah Ijen bychom se museli vydat do východní oblasti Jávy, kde je tento nebezpečný, ale nádherný útvar součástí celého komplexu stratovulkánů, tedy kuželovitých sopek, jež jsou v této oblasti navíc stále aktivní. Pobývat v jejich blízkosti tedy není nic stoprocentně bezpečného, ale přece je právě Kawah Ijen nejen místem poměrně hojně navštěvovaným turisty, ale navíc také pracovištěm mnoha místních mužů, kteří zde v potu tváře a s nasazením vlastního zdraví a nejednou i života získávají kvalitní síru. 

Čtěte také

Sopečná erupce je většinou nádherná podívaná. Ale život ohrožující.

Čtěte také

Tikající bomby pod povrchem: Která Evropská sopka má blízko k výbuchu?

Jezero plné síry

Za čím sem jezdí turisté? Lákadel se zde najde hodně, ale jednou z největších atrakcí je kilometr široké tyrkysově modré jezero v kráteru sopky. Na koupání ale musíme zapomenout, místo vody bychom tady skočili přímo do kyseliny sírové, vyvěrající přímo z dvou set metrů hlubokého sopečného jícnu. Modře planoucí jezero působí až magickým dojmem, ale jako mnohé takové nádhery, také toto místo je bez nadsázky smrtelně nebezpečným. Jeho kouzlo vynikne hlavně v noci, kdy se jeho modrá záře promítá na okolní stěny jícnu a nabízí tak turistům jedinečnou podívanou a pracujícím dělníkům světlo na nočních směnách. 

Pětimetrové modré plameny

Až pětimetrové modré plameny, vycházející z hladiny kyselého jezera, vznikají vzplanutím sirných plynů, které se na povrch dostávají zahřáté na 600 °C. Je logické, že turisté tuto oblast sice obdivují, ale vzhledem k zápachu, a nebezpečným částicím, které se tady dostávají do ovzduší, by tady asi trvale chtěl žít jen málokdo. Místní k tomu mají svoje důvody, i když jistě chápou i rizika, jež jsou s tím spojena. Mají tady ale příležitost k obživě a to je také na tomto nádherném, ale nehostinném, místě drží. 

Kawah Ijen Jeho kouzlo vynikne hlavně v noci, kdy se jeho modrá záře promítá na okolní stěny jícnu Zdroj: mfauzisaim / Shutterstock

Opravdu těžká práce

Každý den dvakrát sestupují dělníci do kráteru sopky, kde se na stěnách objevuje prakticky čistá síra, kondenzující tady ze sirných plynů, odváděných z útrob země keramickými trubkami. Na povrch země vytéká síra nejprve v roztaveném stavu a sytě rudé barvě, ale po zchladnutí a utuhnutí mění svoji barvu na jasně žlutou. V jedovatém prostředí je třeba tuto hmotu naložit do košů a vynést nahoru. Při svých dvou sestupech vytěží zdejší muži denně až dva metráky čisté chemikálie, jejíž kvalita umožňuje použití i v těch nejpřísněji střežených provozech. 

Výdělek – ale za jakou cenu? 

Za svoji práci dostávají dělníci zaplaceno – na místní poměry celkem dobře, podle statistik z roku 2010 šlo v přepočtu o 13 dolarů denně, na druhou stranu musejí pracovat v tak nepředstavitelných podmínkách a s minimální možnou ochranou před zdravotními následky, že by to ve vyspělejších státech světa nebylo reálné. Kdybychom se tedy rozhodli toto místo navštívit, je dobré zamyslet se i nad těmito momenty. Nicméně příroda zde pro své návštěníky zůstává stále stejně působivá a ohromující. 

Zdroje: odditycentral, nationalgeographic, en.wikipediaBBC

Čtěte také

Mauna Loa, výbuch 2022

Čtěte také

Největší aktivní sopka světa vybuchla po 40 letech spánku.