Jaký je nejdelší název obce v České republice?

Začněme Českou republikou, která tedy za celosvětovým rekordem značně pokulhává. Podle portálu Mapy.cz jsou Prostředkovice se čtrnácti znaky nejdelším jednoslovným názvem obce v Česku. Přesněji řečeno spíš vesnice, která čítala v roce 2011 pouhých 71 obyvatel.

Pokud bychom se pídili po nejdelším víceslovném názvu obce, je jím Nová Ves u Nového Města na Moravě. Zajímavé je, že obě vesnice leží na pomezí Čech a Moravy v kraji Vysočina.

Nejdelší název města na světě má 165 znaků a jedná se o Bangkok Nejdelší název města na světě má 165 znaků a jedná se o Bangkok Zdroj: Travel mania / Shutterstock.com

Nejdelší název města na světě má 165 znaků!

Slyšeli jste někdy o městě Krung Thep Maha Nakhon Amorn Rarranakosindra Mahindrayutthaya Mahadilokpop Noparattana Radchhami Buriom Udom Rachnivet Mahastan Amorn Pirmarn Avatarn Satit Sakatuttiya Vishnuharm Prasi? Jistě ano! I když se vám to může zdát podivné, jedná se o Bangkok, hlavní město Thajska. 165 písmen dlouhým jménem uctil poetické město král Rama I. už před staletími. Název se dá jednoduše přeložit jako Město andělů.

Čtěte také

Lze najít zemi, kde se rodí nejkrásnější ženy světa

Čtěte také

Kde žijí nejkrásnější ženy světa dle mediálních průzkumu? Jak jsou na tom Češky?

Která země se pyšní obcí s nejdelším názvem v Evropě?

Obec s nejdelším jednoslovným názvem v Evropě se nachází na severozápadě Walesu. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch čítá 58 písmen a jeho zkrácený název v překladu zní Mariánský kostel v údolí bílých lísek.

Nejdelší název města v Evropě Nejdelší název města v Evropě Zdroj: Profimedia.cz

Jak název vznikl?

Dříve měla obec víceméně normální název Llanfair Pwllgwyngyll a k jejímu přejmenování se pojí velice zajímavá historka. Má se za to, že prodloužit původní název obce skládající se z dvaceti písmen o dalších 38 navrhl jeden místní švec. Podle některých zdrojů se možná nejednalo o ševce, ale krejčího nebo starostu. Účel byl jednoduchý… Vytvořit rekord, který přiláká turisty a obec na nich vydělá!

Čtěte také

Spokojená rodina na pláži

Čtěte také

Nejvtipnější historky z cestovních kanceláří. Čeho všeho jsou klienti schopní?

A plán vyšel! V dnešní době se skutečně jedná o hojně navštěvované místo. Vyfotit se u cedule s extrémně dlouhým názvem na místním nádraží patří k nejčastěji vyhledávaným turistickým cílům v celém Walesu. Místo dokonce navštívila i britská královna Alžběta II. a zmiňuje se o něm Karel Čapek ve svých Anglických listech. 

Vyrazíte taky?

Zdroje: mapy.czmagazin.czzpravy.tiscali.cz