Ženy rozhodují a děti žijí pouze s nimi

Mosuové jsou etnická skupina žijící už více než 2 000 let u čínského jezera Lugu v provincii Jün-nan a Sečuán v jihozápadní Číně. Jeden z posledních matriarchátů čítá přibližně 55 000 lidí a má především díky izolaci od okolního světa vlastní jazyk i kulturu.  Rodová linie putuje „po přeslici“, takže příjmení i majetek přechází z matky na dceru. A právě ženy jsou ty, které rozhodují, mají pod palcem finance, patří jim domy, pozemky i děti. Muži a jejich role otců je druhořadá. Nežijí se ženami ve společné domácnosti, a ani pro děti není důležité, kdo je jejich otcem, přestože to většinou vědí. Jejich rodina je ta, se kterou žijí. „My samozřejmě své děti známe a nikdo nám nebrání je navštěvovat, nosit jim dárky nebo s nimi trávit čas,“ říká místní průvodce Zhanx.

Čtěte také

Čtěte také

Kde žijí nejspokojenější lidé na světě? Češi na tom vůbec nejsou špatně

Mohou mít partnerů, kolik chtějí, zůstávají ale spíš v dlouhodobých vztazích

Mosuové si v odlehlých himálajských údolích vybudovali systém tzv. „navštěvujících manželství“, který se přirozeně vyvinul v náročných vysokohorských podmínkách. Po dlouhá staletí to u nich totiž fungovalo tak, že zatímco ženy zůstávaly v letních měsících samy doma, většina mužů odváděla dobytek na pastvu. Během té doby měly ženy dost času osvojit si řízení domácnosti a skloubit ji s péčí o děti. Dlouhá nepřítomnost manželů však měla své důsledky a taková příležitostná nevěra se stala natolik běžnou, že se již nepovažuje za nic nevhodného. Oba partneři mohou mít libovolný počet nezávazných mimomanželských vztahů, aniž by to mezi nimi vedlo k hádkám. Jejich vztahy dnes nemají ekonomický ani sociální rámec, ale jsou založeny pouze na citech, sexu a společném potěšení. To ovšem neznamená, že ženy střídají partnery jako ponožky, naopak v dnešní době mění partnery méně často a žijí v dlouhodobých vztazích.

Ženy z etnika Mosuo nehodlají žít s muži pod jednou střechou. Ženy z etnika Mosuo nehodlají žít s muži pod jednou střechou. Zdroj: Youtube

Rituál, během jehož se z holčičky stane žena

Mosuové neuznávají tradiční roli otce. V tomto systému náležejí děti pouze matce. Veškerý majetek následně dědí nejschopnější dcera. U dívek to běžně chodí tak, že poté, co dosáhnou věku třinácti let, projdou zasvěcovacím obřadem, v jehož závěru dostanou klíč od svého vlastního „květinového pokoje“ a můžou si začít vybírat milence a užívat.

Čtěte také

Čtěte také

Jak dnes žijí lidé v okolí Černobylu: Podepisuje se na nich radiace?

Společně strávená noc a hurá domů

Muži své za svými partnerkami chodí pouze v noci a ráno se vracejí domů, k rodinám tvořeným několika generacemi žen a mužů, kteří jsou dětmi některé z nich. Zatímco ostatní ženy po celém světě sní o svém svatebním dni už od útlého věku, tyto ženy nemají o klasické manželství většinou zájem. „Když muž a žena žijí spolu, nevede to k ničemu dobrému. Jen se hádají a potěšení i láska se vytratí,“ tvrdí mosujská dívka Šama v knize Kde vládnou ženy české cestovatelky Kateřiny Karáskové (*1978). Mosuové si tímto systémem značně zjednodušili život. Nejenže ve svém slovníku nemají žárlivost, monogamii, manžela, nebo znásilnění, ale navíc u nich nedochází v případě rozchodu k třenicím o děti ani o majetek.

Kultura Mosuo je dnes čínskou turistickou atrakcí. Kultura Mosuo je dnes čínskou turistickou atrakcí. Zdroj: Youtube

Zažitý model mění turismus

Na konci 80. let udělaly čínské úřady z oblasti turistickou atrakci. Jenže právě nával cestovatelů ze všech koutů světa tuto netradiční kulturu ohrožuje a mladá generace podléhá vnějším vlivům a opouští tradiční model. Mosuové se bojí, že se jejich matriarchát brzy změní v divadlo, které budou předvádět jen pro pobavení turistů.

ZDROJE:

https://www.stoplusjednicka.cz/tradicni-rodina-jak-se-menil-pristup

https://magazin.cz/cestovani/12974-mosuove-spolecenstvi

https://epochalnisvet.cz/mosuove-kdyz-zeny-vladnou-pevnou-rukou