Osada Dallol ležící na okraji Danakilské prolákliny byla do roku 2005 pokládána za trvale nejteplejší obydlené místo na světě. Lidé tady museli snášet průměrné roční teploty kolem 35 °C. Jenže dnes už tu na nikoho nenarazíte. Lidé zdejší lokalitu opustili s největší pravděpodobností právě kvůli vysokým teplotám, ale i z důvodu, že sem nevedou silnice.

Čtěte také

Čtěte také

Kdy nastane konec lidstva? Vědci mají prognózu. Vůbec není růžová

Jako byste se ocitli na jiné planetě

Nejníže položené sopečné útvary na Zemi jsou obklopené hydrotermálními poli s horkými prameny. Z nich se vylučují chlorid železnatý a hydroxid železitý, jenž na vzduchu tvrdnou a barví solné usazeniny i jezírka na zeleno. V jezírcích s jedovatou vodou v kráteru sopky se tvoří malé fontány. K vidění jsou až tři metry vysoké žlutooranžové solné sloupy. Hra barev vznikla pronikáním sopečného magmatu přes usazeniny solí – oblast byla dříve zalita Rudým mořem. Speciální geologické podmínky napomáhají k tomu, že to zde vypadá jak na jiné planetě. Bez pochyb by se tu mohl natáčet například film o výpravě na Mars či jinou vzdálenou planetu.

Na první pohled asi nejvíc zaujmou žluté terasy plné zelenavých jezírek Zdroj: Shutterstock

Přirozený a aktivní mikrobiální život tu neexistuje

Na toto unikátní místo se v roce 2018 vydala vědecká expedice, jež měla za cíl zjistit, zda se tu nachází nějaký život. Vědci v Dallolu pátrali po Archeae neboli jednobuněčných mikroorganismech, které jsou známy jako extrémofilní, což znamená, že dokážou přežít v oblastech s extrémními teplotami, extrémní kyselostí, anebo vysokým obsahem soli. A to se skutečně podařilo. Jenže záhy zase vyvrátilo! Jak je to možné? Tým francouzské mikrobioložky Jodie Belillaové jejich vzorky odebrané ze čtyř zón geotermální oblasti v Dallolu prozkoumal a zjistil, že bakterie jsou cizího původu a do blízkosti kráterů je zanesli turisté.

Výsledným verdiktem tedy je, že přirozený a aktivní mikrobiální život v Dallolu neexistuje.

Čtěte také

Čtěte také

Hurghada, město tisíce barev a možností

Voda jako kyselina z autobaterie

Prameny v Dallolu chrlí vodu, která je plná chloru a síry, je extrémně slaná a vře při teplotě 180 °C. Neobsahuje žádný kyslík a je tak kyselá, že se její pH blíží k nule, což odpovídá kyselině v autobaterii.

Dostanete se sem pouze na velbloudu

Dallol je jedno z nejhůře dostupných míst na celé planetě. Nevedou sem silnice a nepomůže vám ani dobré terénní auto. Ke kráteru se musí projet přes solné pole a tam se těžký vůz snadno propadne. Nejbezpečnějším přepravcem jsou velbloudí karavany. Kdo tedy chce Dallol navštívit, musí se vydat do města Mek’ele, odkud se k přírodnímu unikátu organizují čtyřdenní výpravy. Nejlepší je sem vyrazit v měsících listopad až březen, kdy tu panují relativně snesitelné teploty.

Pokud budete chtít Dallol navštívit, musíte sem dojet na velbloudu Zdroj: Shutterstock

Důležitá zásobárna soli

Tamní voda je extrémně slaná, v některých případech až 10x slanější než běžná mořská voda. A ačkoliv je cesta sem vskutku náročná, obchodníci se solí se odradit nenechají. Téměř sto procent etiopské soli totiž pochází právě odsud. Mimo to se exportuje také do Súdánu.

Zdrojje: nedd.tiscali.cz, magazin.travelportal.cz, vyslapy.cz, www.blesk.cz