Po desetiletí se vědci domnívali, že zemské jádro je jednoduchá struktura sestávající z pevné vnitřní části a polotekutého vnějšího pláště. Průlomový výzkum však vykresluje složitější obraz srdce naší planety.

Zdroj: Youtube

Hlubinní detektivové Země

Přístup k zemskému jádru je mimo náš dosah, a tak se vědci obracejí k seismickým vlnám, aby odhalili jeho tajemství. Tyto vlny vznikající při zemětřeseních fungují jako kosmické sonogramy a mapují nitro naší planety. Primární vlny P, známé svou rychlostí a schopností procházet všemi skupenstvími hmoty, jsou následovány pomalejšími sekundárními vlnami S, které nemohou procházet kapalinami. Seismické duo se významně podílí na odhalování podzemních tajemství Země.

Fenomén železného sněhu

Nedávné seismické analýzy geofyziků z Texaské univerzity v Austinu a Sichuanské univerzity zpochybnily tradiční chápání. Odborníci pozorovali anomálie v rychlosti vln v určitých hloubkách, což naznačuje něco mimořádného. Youjun Zhang z univerzity v Sichuanu přirovnává záhadu ke "sněhové báni" mezi vnějším a vnitřním jádrem Země, přibližně 5 150 km pod povrchem. Nejedná se však o typický sníh, ale o železné vločky.

Vrstva jako žádná jiná

Železný sníh, který pravděpodobně tvoří vrstvu silnou přes 300 km, není jen geologickou zajímavostí. Připomíná procesy v zemských magmatických kráterech a nabízí pohled do světa, který je cizí i známý. "Je to bláznivý svět pod našima nohama," poznamenává Zhang a vyzdvihuje naprostý zázrak objevu.

Rozmanité složení jádra

Výzkumníci, kteří posouvají hranice našeho poznání, také naznačují, že vnitřní jádro Země není jen z pevného železa. Pravděpodobně obsahuje slitiny smíšené s atomy kyslíku, vodíku a uhlíku, což odhalily modely simulující extrémní tlakové a teplotní podmínky. Komplikované složení by mohlo být klíčem k pochopení silných konvekčních proudů, které pohánějí magnetické pole Země, a nabídnout pohled na vznik naší planety a dalších nebeských těles.

Objev železného sněhu v zemském jádře je víc než jen vědecký průlom; je to důkaz o bezmezných zázracích, které se skrývají pod našima nohama. Jak pokračujeme v odhalování záhad jádra naší planety, blížíme se k pochopení obrovských sil, které formují nejen Zemi, ale i celý vesmír.

Zdroje: imeteo.sk, popularmechanics.com, agupubs.onlinelibrary.wiley.com