Vědci provedli rozsáhlou analýzu teplotních údajů za více než šest desetiletí v kombinaci s klimatickými modely, aby posoudili pravděpodobnost nebývalých extrémních veder. Studie zveřejněná v časopise Nature Communications uvádí Afghánistán, Papuu-Novou Guineu a středoamerické země, jako je Guatemala, Honduras a Nikaragua, za místa vysoce ohrožená vlnami veder.
Rostoucí počet obyvatel
Výzkumníci analyzovali více než 60 let teplotních dat a klimatických modelů, aby určili oblasti, kde je největší pravděpodobnost výskytu nebývalých vln veder. Identifikované regiony jsou obzvláště zranitelné kvůli rychlému růstu populace, omezené dostupnosti zdravotní péče a nedostatečným dodávkám energie, které snižují jejich odolnost vůči prudkému nárůstu teplot.
Profesor Dann Mitchell z Bristolské univerzity, spoluautor studie, upozorňuje na vážné riziko, kterému čelí Afghánistán. Stávající sociální a ekonomické problémy země, které jsou umocněny rostoucím počtem obyvatel, ji činí obzvláště náchylnou ke katastrofickým účinkům extrémních veder.
Ničivý dopad vln veder
Vlny veder mají dalekosáhlé důsledky. Zhoršují kvalitu ovzduší, zhoršují podmínky sucha, zvyšují riziko požárů a mohou způsobit selhání infrastruktury. Výrazně trpí lidské zdraví, přičemž extrémní vedra jsou jednou z nejsmrtelnějších přírodních katastrof. Úpal a vyčerpání z horka vyvolané vysokými teplotami mohou vést k závažným příznakům, jako jsou bolesti hlavy, závratě, nevolnost a dokonce ztráta vědomí. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) varuje, že úpal může během několika minut způsobit nárůst tělesné teploty na nebezpečnou úroveň, což může vést k trvalému postižení nebo smrti.
Globální rizika a připravenost
Zpráva uvádí, že žádný region není vůči extrémním vlnám veder imunní. V letech 1959 až 2021 se "statisticky nepravděpodobné" vlny veder vyskytly přibližně ve 30 % hodnocených regionů, včetně částí Číny a evropských zemí, jako je Německo a Belgie. Tyto hustě osídlené oblasti by mohly zaznamenat vážné dopady, přestože mají k dispozici více zdrojů na zmírnění některých dopadů.
Výzva k akci
Vlády na celém světě se musejí připravit na extrémní vedra, která překonají současné rekordy. Navrhovaná opatření zahrnují zřízení chladicích center a úpravu pracovní doby pro lidi pracující venku. Friederike Ottová, klimatoložka z Granthamova institutu pro změnu klimatu, zdůrazňuje význam plánů pro zvládání vln veder, osvětových kampaní a ochrany zranitelných skupin obyvatelstva.
Výhled do budoucna
Podle Lucase Vargase Zeppetella, výzkumného pracovníka Harvardovy univerzity, jsou bezprecedentní vedra stále pravděpodobnější s tím, jak pokračuje spotřeba fosilních paliv. Jeho výzkum z roku 2022 předpovídá, že do konce století se nebezpečná horka celosvětově nejméně ztrojnásobí.
Zdroje: edition.cnn.com, preventionweb.net, cbsnews.com