Tatra, tradičně známá výrobou vozů pro vysoce postavené politiky, se tímto inovativním designem snažila přejít na nový trh. Mobicom však zůstal nepolapitelným klenotem, který byl obdivován, ale nikdy se sériově nevyráběl.

Zdroj: Youtube

Pohled do budoucnosti

Tatra Mobicom byla zázrakem své doby a pyšnila se řadou funkcí, které by jí mohly závidět i moderní kanceláře. Představte si, že byste nastoupili do vozidla vybaveného telefonem, faxem, videopřehrávačem, televizí a přenosným počítačem na skládacím stolku. Interiér nebyl jen o funkčnosti, ale nabízel i luxus a pohodlí se speciálním osvětlením a otočnými předními sedadly navrženými pro optimální komunikaci v týmu. Mobilní kancelář na čtyřech kolech byla snem každého workoholika, který se nechtěl omezovat na tradiční kancelářské prostředí.

Střet starého a nového

Cesta Mobicomu se však neobešla bez problémů. Vůz byl sám o sobě paradoxem, neboť kombinoval špičkovou elektroniku pro efektivní práci se zastaralým, ale neustále modernizovaným podvozkem modelové řady 613 z roku 1975. Mobicom, založený na prodloužené verzi 613-4 Long, se pohyboval na hranici dvou světů – budoucnosti kancelářské mobility a odkazu tatrovácké techniky.

Nenaplněný potenciál

Navzdory své vizionářské koncepci si Tatra Mobicom nenašla cestu do rukou zamýšlené klientely špičkových podnikatelů. Důvody byly různé. Významnou překážkou byla jeho vysoká cena ve srovnání s německými protějšky. Kromě toho mohla potenciální kupce odradit i skutečnost, že pod luxusní slupkou se skrývala poněkud zastaralá technika. Proto kancelář na kolech zůstala unikátním prototypem, který předběhl svou dobu, a jediný existující model je prý součástí soukromé sbírky.

Symbol toho, co mohlo být

Tatra Mobicom je svědectvím inovativního ducha 90. let a nenaplněného potenciálu spojení luxusu, technologie a mobility. Byl to odvážný pokus vymanit se z tradičních automobilových norem a vyhovět vyvíjejícím se potřebám podnikatelského světa. I když se Mobicomu nepodařilo dosáhnout komerčního úspěchu, zůstává fascinující kapitolou v historii automobilového designu a symbolizuje budoucnost, která mohla změnit naše chápání práce a cestování.

Zdroje: tatra700.cz, ceskobudejovicky.denik.cz, autorevue.cz