Země u Opavy vydala poklad. Archeologové zde při průzkumu staveniště nové silnice I/46, která je součástí jižního obchvatu Opavy, narazili na zbytky dosud neznámé středověké vesnice a také dobře zachované stopy germánského osídlení z mladší doby římské.

Královská historie

Nalezená středověká vesnice byla situována jižně od současné Opavy, v prostoru, který byl v minulosti pravděpodobně spojen s některou ze středověkých vesnic uvedených v královských privilegiích z 13. století. Vesnice zahrnovala zahloubené chaty, zásobní jámy, studnu a pece.

V listině krále Přemysla Otakara I.  z roku 1224 jsou zmiňovány vesnice, jejichž umístění bylo dosud velkou neznámou. „Předpokládáme s velkou mírou pravděpodobnosti, že jedna z nich je právě ta, kterou jsme nyní objevili,“ řekl Michal Zezula, ředitel ostravské pobočky Národního památkového ústavu.

Součástí objevu bylo i množství keramických a kovových předmětů, mezi nimiž byly zbraně, nástroje, šperky i předměty denní potřeby. Unikátním nálezem je poutní lahev z přelomu 13. a 14. století, dochovaná v kompletním stavu. Na území České republiky se podobné předměty dochovaly pouze ve fragmentech.

Pozůstatky germánského osídlení

Další důležitou etapou osídlení oblasti bylo období mladší doby římské. Pozůstatky z tohoto období zahrnují nadzemní a zahloubené stavby se sloupovými konstrukcemi, sídlištní objekty a pyrotechnická zařízení, jako jsou jednoduché pece. Mezi nálezy vyniká mírně zahloubená chata se sloupovou konstrukcí a topným zařízením, která nabízí zajímavý pohled na způsob života germánských kmenů na přelomu 2. a 4. století.

Nejstarší doklady lidské přítomnosti

Průzkum přinesl také stopy z období eneolitu, konkrétně z let 3800 až 3400 př. n. l. Z této doby pocházejí sídlištní objekty a konstrukce, které dokládají intenzivní využívání této oblasti již v pravěku. Tyto nálezy rozšiřují pohled na dlouhou historii lidské činnosti v regionu.

Objev středověké vesnice významně doplňuje dosavadní poznání o vývoji osídlení v oblasti Opavy. Kromě regionálního významu poskytují nálezy cenné informace pro pochopení širšího historického kontextu českých zemí, zejména v období středověku. Získané poznatky pomohou lépe pochopit proměny krajiny a charakter pozemkového vlastnictví v 13. století.

Průběh archeologického výzkumu

Archeologický průzkum byl zahájen v červnu 2024 a od října pokračuje druhou etapou ve spolupráci s odborníky ze společnosti Archaia Brno. Práce na lokalitě budou probíhat do ledna 2025, kdy má být plocha předána stavbařům. Výzkum probíhá pod vedením Národního památkového ústavu, s investorem projektu Ředitelstvím silnic a dálnic.

Zdroje: novinky.cz, minutovezpravy.cz, idnes.cz
částečně vytvořeno AI