Ve světě, kde se zdá, že se vše mění závratnou rychlostí, zůstávají některé poklady nezlomné a slouží jako mosty k naší historii. Slovenská strela, symbol železniční dokonalosti, nedávno prošla zásadní revitalizací. Krásný stroj je nyní připraven vzít vás na cestu časem.

Zdroj: Youtube

Slovenská strela není obyčejný vlak. Je to unikátní železniční motorový vůz a jediná movitá národní kulturní památka v Moravskoslezském kraji. Hrdě sídlí v Muzeu nákladních automobilů Tatra, ale nemyslete si, že ji můžete obdivovat jen zvenčí. Prohlídky s průvodcem vám umožní vstoupit dovnitř a zažít kouzlo zašlých časů.

Potřeba rychlosti

Příběh Slovenské strely začal v roce 1936, kdy vyjela z továrny Tatra v Kopřivnici v Československu. Byl to zázrak techniky určený pro trať Praha-Bratislava. Pojmenovaná podle svého cílového místa byla skutečným rychlostním démonem a trasu s jedinou zastávkou v Brně urazila za rekordní čtyři hodiny a padesát minut. Tehdy to byl nejrychlejší spoj na československých kolejích.

Válečné období    

S příchodem druhé světové války však její nejlepší časy skončily. Byla vyřazena z provozu, ale její příběh tím neskončil. Po válce sloužil pozoruhodný vůz jako ministerský nebo vládní vlak, který převážel hodnostáře po celé zemi. V roce 1953 byl konečně vyřazen, aby v roce 1960 našel svůj trvalý domov v Kopřivnici. Desítky let hrdě stál před Technickým muzeem Tatra a poutal fantazii kolemjdoucích.

Vzestup Fénixe

Legendární lokomotiva se v roce 2018 dočkala přelomu. Po letech, kdy byla vystavena povětrnostním vlivům, prošla rozsáhlou renovací. Dnes hrdě stojí v novém muzeu nákladních automobilů Tatra a pyšní se vlastním speciálním depozitářem. To, co bylo kdysi blednoucí vzpomínkou, se nyní znovuzrodilo v celé své kráse.

Je to funkční důkaz obětavosti železničních nadšenců a milovníků historie. S povolením k provozu na železničních tratích je tato legenda českých železnic opět připravena vyjet na koleje a absolvovat nostalgické jízdy. Je živou připomínkou doby, kdy cestování vlakem bylo luxusním dobrodružstvím.

V roce 2022 si pozoruhodná záchrana a obnova Slovenské střely vysloužila zasloužené uznání. Získala ocenění NPS Patrimonium pro futuro, které upevnilo její status kulturního pokladu hodného zachování pro budoucí generace.

Zdroje: denik.cz, cs.wikipedia.org, kudyznudy.cz