Fascinující chování bylo podrobně popsáno ve studii zveřejněné v časopise Current Biology, která vrhá světlo na složité a inteligentní praktiky šimpanzů v národním parku Loango v Gabonu. Studie, kterou vedli Simone Pika, bioložka z Osnabrück University v Německu, a Tobias Deschner, primatolog, je součástí projektu Ozouga Chimpanzee Project. Cílem iniciativy je prohloubit znalosti o kognitivních schopnostech a sociálních interakcích šimpanzů.
Možné léčivé účinky
Na rozdíl od jiných zvířat, která využívají rostliny proti parazitům a nemocem, bylo u šimpanzů pozorováno používání malého okřídleného hmyzu přímo na rány. Praktiku poprvé zaznamenala v roce 2019 Alessandra Mascarová, dobrovolnice pozorující šimpanzí komunitu čítající asi 45 jedinců.
Mascarová zdokumentovala šimpanzí samici Suzee, která přikládala rozdrcený hmyz na ránu svého syna. Událost podnítila další pozorování a v průběhu následujícího roku bylo zaznamenáno více případů podobného chování, které se týkalo různých členů šimpanzí skupiny.
Zdravotní přínosy hmyzu
Vědci předpokládají, že hmyz může mít protizánětlivé nebo antiseptické účinky, i když to ještě musí být potvrzeno vědeckým testováním. Bez ohledu na lékařskou účinnost je přikládání hmyzu na rány významné, protože podtrhuje schopnost šimpanzů řešit problémy a pravděpodobně naznačuje prvek kulturního chování v jejich komunitě.
Kulturní aspekty
Pozorování, která výzkumníci zaznamenali, navíc naznačují, že toto chování by mohlo být také formou altruismu. Šimpanzi byli pozorováni, jak přikládají hmyz nejen na své vlastní rány, ale také na rány jiných šimpanzů, včetně těch, s nimiž nebyli příbuzní. To zpochybňuje často zastávaný názor, že prosociální chování je u živočišných druhů pozorováno převážně mezi geneticky příbuznými jedinci.
Význam pro medicínu
Důsledky zjištění jsou zásadní a naznačují, že šimpanzi se zapojují do komplexního sociálního chování a mají určitou formu empatického porozumění vůči svým vrstevníkům. Jejich chování obohacuje naše chápání sociálních struktur ve společnostech primátů a zdůrazňuje kognitivní vyspělost šimpanzů, našich nejbližších žijících příbuzných.
Studium jedinečného chování u nelidských druhů nám nejen pomáhá pochopit biologický původ medicíny, ale také prohlubuje naše porozumění sociální a kognitivní složitosti zvířat blízce příbuzných člověku.
Zdroje: denik.cz, irozhlas.cz, ct24.ceskatelevize.cz