Dobrodružství Matyldy začalo 31. října 2018, kdy se vydala na cestu z Jablonce nad Nisou do pelhřimovského Muzea kuriozit a rekordů a urazila vzdálenost 1 718 kilometrů. Cesta byla nejen testem schopností robota, ale také zkoumáním interakce člověka s robotem.

Zdroj: Youtube

Vývoj a design Matyldy

Matylda byla vyvinuta v OpenTechLabu v Jablonci nad Nisou, technologickém startupu zaměřeném na robotiku a vzdělávání v oblasti kybernetiky. S nápadem na Matyldu přišel Vojta, malý syn Michala Seidla, který je spoluzakladatelem OpenTechLabu. Matylda je navržena ve velikosti malého dítěte a její schopnosti zahrnují vstřebávání informací a interakci s nimi, což z ní činí univerzální nástroj pro vzdělávání v oblasti kybernetiky a programování. Kromě vzdělávacích účelů lze Matyldu využít i terapeuticky.

Autonomní cesta Matyldy

Matylda se vydala na cestu bez jakékoli doprovodné lidské ochrany a spoléhala se výhradně na ochotu řidičů, kteří ji přepravovali. Její cesta byla nepředvídatelná a ukázala její schopnosti autonomního programování. Během své cesty se Matylda vydala napříč různými českými regiony a dokonce krátce překročila hranice Polska.

Interakce a zapojení veřejnosti

Během cest pomáhalo Matyldě šedesát různých řidičů. Navštívila různorodá místa včetně mateřské školy, účastnila se rozhlasového vysílání a zastavila se v čajovně, hospodě a několika domácnostech. Široká škála interakcí poukázala na ochotu komunity zapojit se do kontaktu s robotickou entitou, což odráží značnou míru společenské akceptace a zvědavosti.

Úspěšné dokončení cesty 7. listopadu Matyldě vyneslo nejen zápis do knihy rekordů jako prvnímu robotickému stopaři, který úspěšně autonomně překonal takovou vzdálenost, ale také upozornilo na potenciál robotů smysluplně komunikovat v lidském prostředí.

Matyldino dobrodružství bedlivě sledovalo více než šest tisíc lidí prostřednictvím speciální stránky na Facebooku, kde mohli stoupenci sledovat její postup a sdílet své nadšení. Někteří nabízeli svezení a domácí pohoštění, další vyjadřovali obdiv a sdíleli společná očekávání jejího pokroku.

Zdroje: dotyk.cz, magazininspirace.cz, magazin.aktualne.cz