Kolosální hlodavec přezdívaný "Ratzilla" nebyl typickou krysou nebo myší, ale obrovským býložravcem, který vědce nadchl i vyvedl z míry. Jeho rozměry byly skutečně monumentální, pravěká krysa byla velká jako býk.

Zdroj: Youtube

Objevená fosilie

Představte si hlodavce, který vážil neuvěřitelnou tunu a byl vysoký jako býk. Přesně na to narazili uruguayští vědci, když objevili fosilní nález gigantického hlodavce. K nálezu došlo v roce 1987 přibližně 65 mil západně od Montevidea, hlavního města Uruguaye, poblíž rozsáhlého ústí řeky Plate. Oblast se ukázala být pokladnicí dávných nánosů na březích řeky, kde byly nalezeny četné zkameněliny.

Lebku obrovského tvora, později pojmenovaného Josephoartigasia monesi, daroval před téměř dvaceti lety argentinský sběratel fosilií Sergio Viera uruguayskému Národnímu muzeu historie a antropologie. Překvapivé je, že lebka zůstala ukryta v krabici v muzeu, dokud ji znovu neobjevil kurátor Andres Rinderknecht.

Ratzillovy obrovské rozměry

Velikost Ratzilly je ohromující. Její mohutná lebka, dlouhá více než 50 cm, naznačuje, že tvor měřil přes 2,4 metru a vážil 750 až 1 350 kilogramů. Pro představu, dávný hlodavec byl větší než kráva. Dá se říci, že Ratzilla se nepodobala žádnému hlodavci známému moderní vědě.

Ačkoli britské noviny o něm psaly jako o myši nebo kryse, vědci objasnili, že Josephoartigasia monesi byl blíže příbuzný morčatům nebo dikobrazům než běžným hlodavcům, s nimiž se setkáváme dnes. Bruce Patterson, kurátor savců ve Fieldově muzeu v Chicagu, poznamenal, že to byl největší hlodavec, o jakém kdy slyšel. Umělci zobrazují tvora, který vypadá jako kříženec hrocha a morčete.

Strava a životní styl krysodlaka

Na základě tvaru lebky a obrovských řezáků se vědci domnívají, že Ratzilla byl býložravec, který obýval břehy řek a potoků v lesních oblastech. Její strava se pravděpodobně skládala z vodních rostlin, podobně jako u dnešních hlodavců žijících u vody, například bobrů. Absence ocasu u fosilních pozůstatků však vědce staví před otázky ohledně jejího přesného jídelníčku a chování. Plánují se následné výzkumy, které by měly tyto aspekty života Ratzilly více objasnit.

Prehistorický Tom a Jerry

Ratzilla pravděpodobně existovala ve stejném časovém období jako šavlozubé kočky a obří masožraví ptáci, čímž vznikla prehistorická verze slavné kreslené rivality mezi Tomem a Jerrym. Zůstává však nejisté, zda tito predátoři měli sílu potřebnou k poražení tak obrovské šelmy.

Vědecký význam

Objev Ratzilly vrhá světlo na prehistorickou faunu Jižní Ameriky, tedy na dobu, kdy kontinent hostil celou řadu fascinujících tvorů, včetně vačnatých predátorů a archaických kopytníků s choboty na nose a obrovskými drápy. Jedinečná zvířata, která se zdají být téměř mýtická, nabízejí cenné poznatky o ekologické historii kontinentu.

Zdroje: nbcnews.com, reuters.com, unrv.com