Uprostřed nepořádku a zapomenutých věcí v jednom londýnském domě narazil tým úklidové společnosti Just Clear na objev, který se zpočátku jevil jako bezvýznamný. Pro pracovníky společnosti se nalezené přístroje zdály být jen párem zastaralých stolních počítačů. Naštěstí ale vycítili potenciální význam těchto strojů a rozhodlii se počítače nevyhodit, ale blíže prozkoumat.

Zdroj: Youtube

Protože na internetu nebyly snadno dostupné žádné informace, vyhledali pomoc odborníka z oboru počítačové historie. Zjištění bylo ohromující – jednalo se o první plně integrované stolní počítače na světě poháněné jednočipovým mikroprocesorem známé jako Q1.

Předchůdce mikropočítače

Q1 se svým vzhledem připomínajícím psací stroj a neonově oranžovým plazmovým displejem byl zázrakem své doby. Přístroj, vyrobený společností Q1 Corporation ve Spojených státech, byl předchůdcem moderního mikropočítače.

V době svého uvedení na trh měl počítač Q1 cenu 20 500 dolarů, což byla v 70. letech astronomická částka, která dnes odpovídá půl milionu korun. Vysoká cena z něj dělala luxus mimo dosah běžného spotřebitele, namísto toho se zaměřoval na profesionální a kancelářské prostředí.

Vzácnost nálezu

Muž, který počítače našel, neskrývá své nadšení. "Nálezy předmětů s historickým významem nejsou pro náš tým ničím neobvyklým, ale objevit něco, co zásadně ovlivnilo oblast technologie a historii výpočetní techniky, je více než vzrušující," poznamenal.

Vzrušení umocňuje i vzácnost modelů – na celém světě totiž existují pouze tři známé exempláře, takže tento objev je nejen významný, ale také mimořádně vzácný.

Nepřehlédnutelné dědictví

Přínos Q1 pro vývoj osobních počítačů nelze přehlížet. Položil základy pro osobní počítače, chytré telefony a tablety, které jsou nedílnou součástí našeho každodenního života.

Vzhledem k tomu, že se i nadále pohybujeme v digitálním věku, slouží znovuobjevení Q1 jako dojemná připomínka skromných počátků, z nichž se vyvinula moderní technologie, kterou používáme nyní.

Zdroje: mylondon.news, mirror.co.uk, dailymail.co.uk