Pod hladinou leží na mořském dně roztroušeno ohromujících 17 000 objektů včetně 18 jaderných reaktorů a potopených jaderných ponorek. Některé z radioaktivních odpadů leží v šokující hloubce pouhých 98 stop, čímž se nebezpečí nepříjemně přibližuje lidské činnosti. Odborníci situaci popisují jako "Černobyl ve zrychleném režimu", kdy následky zanedbání péče o tyto tikající bomby mohou být katastrofální.

Hrozící radiologická noční můra

Zdroj: Youtube

Jedním z obzvláště znepokojivých příkladů je potopená ponorka známá jako Komsomolec. Jen radioaktivní odpad pocházející z tohoto plavidla překračuje bezpečné limity milionkrát. Staré reaktory uvnitř ponorek jsou naplněny uranem a odborníci předpovídají, že je jen otázkou času, kdy z nich začne do moře unikat velké množství radioaktivního materiálu. Existuje dokonce chmurná vyhlídka, že vysoce koncentrované jaderné tyče na některých ponorkách mohou pod vodou implodovat a vyvolat událost připomínající Hirošimu.

Zanedbaná krize

Navzdory zprávám z roku 1993, které varovaly před kritickou povahou situace, Rusko nadále popírá obvinění z vypouštění "vysoce radioaktivního odpadu" do oceánů. Popírání je v rozporu s Londýnskou úmluvou o ukládání radioaktivního odpadu z roku 1983, k níž se Sovětský svaz kdysi zavázal přistoupit. Karské moře mezitím stojí na pokraji nekontrolované jaderné události, protože v mnoha z vyřazených reaktorů jsou stále uloženy radioaktivní palivové tyče.

Závod s časem

Aby Rusko odvrátilo hrozící katastrofu, oznámilo novou iniciativu zaměřenou na záchranu radioaktivních předmětů z mořského dna. Očekává se však, že kolosální úkol potrvá desítky let a jen vyzdvižení jaderných položek bude stát ohromujících 241 milionů liber. Společný projekt, na němž se podílejí Finsko, Norsko, Island, EU, USA, Spojené království a Rusko, si rovněž klade za cíl bezpečně vyzvednout nejnebezpečnější předměty z hlubin. Bohužel konflikt na Ukrajině vrhl na iniciativu stín a odchod Ruska z rusko-norské komise pro jadernou bezpečnost nechal ostatní země v nejistotě ohledně radioaktivního odpadu v jejich vodách.

Skryté jaderné město

Na pozadí znepokojivých událostí se nachází záhadné "jaderné město" Ozersk, místo, které by Vladimir Putin možná nejraději ukryl před zraky světa. Ozersk je téměř úplně odříznutý od okolního světa, obyvatelé potřebují speciální víza, aby mohli opustit město, a cizincům je vstup zakázán. Jeho hranice jsou obehnány ostnatými ploty se zlověstnými nápisy "vstup zakázán". Tajuplné město, kterému se často přezdívá "hřbitov země", ukrývá "jezero smrti", které je ještě radioaktivnější než Černobyl.

Potopené sovětské ponorky v Karském a Barentsově moři jsou tikající jadernou bombou, pomalu se rozvíjející katastrofou, která představuje vážnou hrozbu pro životní prostředí i lidstvo. Odborníci varují před blížící se katastrofou, a tak začíná závod o to, aby se podmořský Černobyl nestal skutečností. Dědictví jaderných ambicí Sovětského svazu nás stále pronásleduje a potřeba mezinárodní spolupráce a rychlé akce je větší než kdykoli předtím.

Zdroje: zoom.iprima.cz, outrider.org, irozhlas.cz