Na povrchu Měsíce mají navždy spočinout ostatky velikána science fiction Arthura C. Clarka i dalších slavných osobností. Společnosti tak nezbude nic jiného, než se s realitou nového trendu vyrovnat.

Zdroj: Youtube

Posílání popela na Měsíc

Přistávací modul Peregrine, projekt americké společnosti Astrobotic, sliboval bezprecedentní službu. Ve spolupráci se společností DHL nabízel veřejnosti možnost poslat na Měsíc malé "marnivé kanystry" za relativně skromný poplatek, čímž se rozšířil rozsah toho, co lze do vesmíru posílat, nejen o vědecké přístroje.

I když se představa vypuštění něčího popela nebo suvenýrů na Měsíc může zdát jako nejvyšší pocta nebo dobrodružství, vyvolává hluboké otázky o posvátnosti nebeských těles a etice komercializace vesmíru. Projekt se zatím neuskutečnil, a to kvůli problémům s palivem.

Cena věčnosti

Cena za vyslání popela do vesmíru není vzhledem ke kontextu nijak astronomická. Společnosti jako Celestis a Elysium Space nabízejí služby zasílání popela při suborbitálních a orbitálních letech na Zemi za tisíce dolarů, což svědčí o rostoucí dostupnosti vesmíru. Pohřbení na Měsíci je dražší, jeho cena se pohybuje kolem 13 000 dolarů, což z něj dělá luxusní, ale zároveň možné místo posledního odpočinku pro ty, které uchvátily hvězdy.

Právní a etické problémy

Kontroverze kolem nákladu modulu Peregrine, která zahrnovala i požadavek národa Navajo na zastavení startu, poukazuje na složitou souhru kulturních, etických a právních aspektů při výzkumu vesmíru. Měsíc, stejně jako mnoho jiných nebeských těles, má pro různé kultury duchovní význam, což představuje morální dilema ohledně jeho využití jako pohřebiště.

Navíc se prohlubuje propast mezi komerčními ambicemi a mezinárodním vesmírným právem. Smlouva o kosmickém prostoru a Artemidské dohody sice vytvářejí základ pro vesmírné aktivity, ale týkají se především činnosti států, nikoliv soukromých subjektů. To ponechává šedou zónu týkající se komercializace vesmíru, včetně pohřbívání na Měsíci, ve které se musejí státy a mezinárodní orgány pohybovat.

Vesmírné zákony

Vzhledem k tomu, že komerční zájmy ve vesmíru stále rostou, od vypouštění družic až po navrhovanou těžbu na asteroidech, nebyla potřeba jasných předpisů nikdy tak zřejmá. Země jako Indonésie a Nový Zéland začaly připravovat vesmírné zákony, které by mohly sloužit jako vzor pro ostatní a zajistit, aby komerční aktivity nebyly v rozporu s národními zájmy nebo mezinárodními smlouvami. Výzva spočívá v nalezení rovnováhy mezi snahou o inovace a průzkum a zachováním vesmíru jako společného lidského dědictví.

Úvahy o našem vesmírném dědictví

Debata o pohřbech na Měsíci podtrhuje širší diskusi o stopě lidstva ve vesmíru. S tím, jak se vydáváme dál a zanecháváme po sobě nejen vědecké přístroje, ale i osobní a komerční náklad, musíme zvážit, jaký odkaz chceme na Měsíci i mimo něj zanechat. Neúspěšná mise Peregrine je připomínkou neprobádaného právního a etického území, kterému čelíme, když rozšiřujeme svůj dosah do vesmíru.

Otázka, kde je hranice našich nebeských snah, není jen otázkou politiky, ale také odrazem našich hodnot jako druhu. Vzhledem k tomu, že stojíme na pokraji potenciální kolonizace jiných světů, je nezbytné se zastavit a zamyslet se nad důsledky našich činů a zajistit, aby vesmír zůstal pro celé lidstvo říší zázraků a objevů.

Zdroje: zoom.iprima.cz, livescience.com, novinky.cz