Etruskové, známí svým bohatým kulturním přínosem a vyspělou společenskou strukturou, vzkvétali ve střední Itálii zhruba od roku 900 př. n. l. Jejich civilizace se vyznačovala velkým rozmachem. Navzdory historickému významu o nich zůstává mnoho záhadného, jejich odkaz se zachoval především ve složitých hrobkách. Objev podzemních pyramid by nyní mohl být klíčem k odhalení dalších informací o jejich tajemném způsobu života.

Zdroj: Youtube

Od vína k zázraku

Vše začalo podivným pozorováním ve vinném sklepě. "V horní části sklepa naznačovaly starobylé schody vytesané do zdi něco víc," vzpomíná David B. George z katedry klasických studií Univerzity svatého Anselma. Prvotní stopa vedla k průkopnickým vykopávkám, které odhalily síť etruských tunelů a naznačily ještě hlubší, dosud neobjevené prostory.

Když se archeologové ponořili hlouběji, objevili různé artefakty datované až do roku 1000 př. n. l. Tyto poklady, včetně attické červenofigurové keramiky a etruské keramiky s nápisy, poskytly lákavé náznaky historického významu lokality. Skutečná povaha pyramid, ať už se jedná o hrobky, nebo náboženské stavby, však zůstává nevyjasněna.

Labyrint starověkých tajemství

Vykopávky, které nyní dosahují hloubky 15 metrů a stále pokračují, pomalu odkrývají další vrstvy etruské historie. "Našli jsme schody vedoucí podél stěn pyramidy, které nás vedou dál do neznáma," dělí se o své poznatky Bizzarri, spoluvedoucí výzkumu. Cesta do minulosti odhaluje složitou síť tunelů a komor, z nichž každá skrývá potenciální stopy etruské civilizace.

Záhadný účel

Podzemní pyramidy neboli "cavitá" jsou jedinečné svým architektonickým řešením, nikde jinde nebyly podobné stavby objeveny. Jejich přesný účel – náboženský, pohřební nebo jiný – zůstává mezi odborníky předmětem intenzivních spekulací.

Zajímavé jsou důkazy, které naznačují, že místo bylo záměrně uzavřeno někdy koncem 5. století př. n. l. Objev více než sto padesáti nápisů v etruském jazyce spolu s řadou architektonických a dekorativních terakotových předmětů jen prohloubil intriky kolem podzemních divů.

Cesta za poznáním

Jak výzkum pokračuje, každá odlupující se vrstva nabízí pohled do dávno minulé éry a vykresluje obraz civilizace, která již dlouho fascinuje historiky i archeology. Odpovědi, které se skrývají ve starověkých pyramidách, by mohly změnit naše chápání etruského světa, civilizace, která kdysi naučila Evropu psát, vyrábět víno a stavět cesty.

Zdroje: nbcnews.com, strangesounds.org, ancient-origins.net