Hmyz, který je ve Spojených státech kvůli svému bolestivému kousnutí běžně označován jako “okusovač prstů“, nepředstavuje jen drobnou nepříjemnost, ale značný problém pro ekosystémy v celé Evropě.

Cesta ploštic napříč kontinenty

Zdroj: Youtube

Ploštice, která může dosahovat délky až dvanácti centimetrů, je robustní sladkovodní bezobratlý živočich. Vyznačuje se ostrými drápy na předních končetinách a velkým čenichem, což jsou adaptace, které mu umožňují živit se rozmanitou stravou včetně ryb, obojživelníků a dokonce i malých želv. Původně pochází tento živočich z jihozápadní Asie, ale rozšířil svůj původní výskyt, prošel Blízkým východem a dostal se do Evropy a severní Afriky.

Předpokládá se, že migrace byla způsobena změnami v jeho původním prostředí, pravděpodobně v důsledku nedostatku potravy, nebo ho přilákaly ekologické podmínky nového prostředí, jako je například osvětlené východní pobřeží Kypru.

Bolest i několik dní

Ačkoli ploštice nepředstavuje přímou hrozbu pro bezpečnost lidí, je známo, že její kousnutí je bolestivé a vede k nepříjemným pocitům, které mohou přetrvávat i několik dní.

Na rozdíl od jejich obávaného postavení v Evropě se v některých částech Asie na podobné druhy pohlíží jinak. V zemích, jako je Thajsko, Vietnam a Filipíny, jsou tito bezobratlí považováni za pochoutku, oceňují se buď smažení nebo vaření a někdy se používají v tradičních pokrmech.

Vědecké a ekologické iniciativy

Vědecká komunita aktivně zkoumá rozšíření ploštic, v čele s týmem kyperských biologů, kteří zmapovali nedávný výskyt tohoto druhu v různých evropských regionech. Cílem studií je porozumět ekologickému dopadu ploštice a poskytnout zásadní údaje, které by mohly být podkladem pro budoucí úsilí o její ochranu.

Uvažuje se také o iniciativách pro zvýšení povědomí veřejnosti, které by místním obyvatelům pomohly pochopit tento nový druh a soužití s ním. Podobné programy by se zaměřily na bezpečné způsoby interakce s plošticí, zdůraznily by její úlohu v ekosystému a zmírnily by zbytečné škody jak na druhu, tak na lidské populaci.

Zdroje: zoom.iprima.cz, blesk.cz, cnn.iprima.cz