Nález se nacházel v domě č. p. 91 v Křižíkově ulici a na světlo světa se dostal během běžných rekonstrukčních prací v roce 2022. Pod podlahou jednoho domu se skrývala pozoruhodně neporušená kuchyně s cihlovou pecí, ohništěm a řadou keramického nádobí, s pokličkami a vařečkou. Ještě více archeology ohromila přítomnost zdánlivě "čerstvě" umytého nádobí, které bylo dokladem pečlivého uchování časové schránky.

Pohled do středověkého života

Při hlubším zkoumání nálezů archeologové odhalili víc než jen kuchyni. Základy kamenných místností, zbytky původní dřevěné podlahy a nespočet drobných artefaktů umožnily nahlédnout do každodenního života středověkých obyvatel.

Mezi poklady se nacházely fragmenty ženského náhrdelníku, visací zámek na dveřích nebo truhla, trojzubé vidle a hrot kopí – podmanivá řada předmětů naznačujících bohatství středověké existence.

Jedinečný nález

František Kolář, archeolog Národního archeologického ústavu, zdůraznil vzácnost nálezu takto zachovalých zbytků středověkých kuchyní v městských obydlích. Obvykle totiž plynutí času a následné úpravy zahladí veškeré stopy historických prostor a zanechají po sobě jen slabé ozvěny minulosti.

Pečlivé zachování novojičínské středověké kuchyně však vykresluje živý obraz života v minulých staletích.

Přežít zkoušku časem

Pavel Stabrava, archeolog Muzea Novojičínska, osvětlil mimořádné okolnosti, které vedly k přežití zdejší středověké kuchyně po více než šest století. Ohnivá zkáza původního domu během husitského dobývání města v roce 1427 znamenala začátek jeho pozoruhodné cesty časem. Při následné přestavbě byly na zbytcích minulosti postaveny nové obytné domy, které nechtěně uchovaly historický skvost pro budoucí generace.

Vykopávky nejen zdůrazňují význam archeologických výzkumů v městských oblastech, ale také obohacují naše znalosti o středověkém životě, architektuře a kultuře. S pokračujícím výzkumem je novojičínská kuchyně připomínkou příběhů, které se skrývají pod našima nohama a čekají, až budou objeveny.

Zdroje: novinky.cz, blesk.cz, tn.nova.cz