Ninini rodiče, znepokojení přetrvávající únavou své dcery, ji vzali k lékaři poté, co se příznaky začaly stupňovat. Následná diagnóza způsobila v jejich životech šok: Nina měla AML, rakovinu, která obvykle postihuje dospělé, přičemž u malých dětí se vyskytuje pouze 15 až 20 % případů. AML je zhoubné onemocnění krvetvorné tkáně, při němž se hromadí abnormálně nezralé buňky, které narušují tvorbu normálních krvetvorných buněk.

V mnoha případech zůstává přesná příčina AML neznámá, přičemž k jejímu vzniku mohou přispívat různé faktory. Někteří jedinci jsou dokonce nositeli genetické predispozice k leukémii, což zvyšuje riziko, že se stanou obětí této nemilosrdné nemoci.

Hledání zachránce života

Po stanovení chmurné diagnózy byla Nina převezena do pražské nemocnice Motol, kde její boj s AML skutečně začal. Léčba AML u malých dětí je však mimořádně náročná. Hledání geneticky vhodného dárce, často označovaného jako "genetické dvojče", se stalo pro rodinu záchranou a pokračuje dodnes.

Nina prožila vánoční období v motolské nemocnici, kde kvůli svému zdravotnímu stavu nemohla opustit postel. Její rodiče, kteří čelili kruté realitě dceřina stavu, se u ní střídali a snažili se v tomto náročném období udržet zdání normality.

Boj s nepřízní osudu

Ninina ozdravná cesta zahrnovala mnoho léčebných postupů, od chemoterapie po punkce, ale jako zřejmě jediné řešení se ukazuje najít vhodného dárce kostní dřeně. Bohužel ani její teta, která je blízkou příbuznou, nemá potřebnou shodu. Tváří v tvář této nelehké výzvě se rodiče dívky obrátili na Český registr dárců krvetvorných buněk, který vede databázi potenciálních dárců do 40 let věku.

Podle poslední aktualizace z 24. ledna je Nina konečně bez horečky a kortikosteroidy jí pomohly obnovit chuť k jídlu. Nicméně hledání životně důležitého dárce pokračuje a její rodina využívá sociální média a kampaně jako "Daruj život" k hledání potenciálních zachránců. Přestože se registr může pochlubit více než 40 miliony potenciálních dárců na celém světě, vhodný dárce pro Ninu stále není.

Dar života

Navzdory mylným představám není dárcovství kostní dřeně nadměrně bolestivý zákrok; lze ho přirovnat k běžnému dárcovství krve. Podle Barbory Brunclíkové, mluvčí Českého registru, se při odběru píchnou obě horní končetiny, separátor z nich odebere krvetvorné buňky a krev se vrátí zpět do těla dárce.

Pokud chcete pomoci malé Nině v jejím statečném boji s AML, všechny potřebné informace najdete na webových stránkách registru nebo přímo v dárcovských centrech. Vaše rozhodnutí přispět a nabídnout Nině a její rodině naději může mít zásadní význam. Spojme své síly a podpořme Ninu i ostatní v jejich boji o druhou šanci na život.