Když se zamýšlíme nad vodou, kterou denně pijeme, měli bychom věnovat pozornost nejen tomu, že je bez zápachu či chuti, ale i tomu, jakou kvalitu ve skutečnosti má.

Kvalita vody – pohled na zdraví a chuť

Zdroj: Youtube

Zdravá pitná voda by měla být nejen chemicky a mikrobiologicky nezávadná, ale také příjemná k pití. V České republice máme to štěstí, že kohoutkovou vodu můžeme považovat za relativně bezpečnou. Nicméně, kvalita pitné vody se může značně lišit v závislosti na lokalitě, zdroji a způsobu úpravy vody. Přestože hygienické normy jsou přísné a kontrolují se pravidelně, je dobré vědět, co přesně pijeme.

Pramenité vody a jejich výhody

Podzemní vody, zejména ty, které pocházejí z hlubších vrstev země, bývají považovány za nejčistší. Horniny, přes které voda protéká, působí jako přirozený filtr a zbavují vodu nečistot. Takové vody jsou nejen chutné, ale také často využívány pro výrobu kojenecké vody. Typickým příkladem je voda z Broumovského výběžku, kterou využívají Teplice nad Metují. Právě zde se čerpá voda čistá natolik, že splňuje přísná kritéria pro pití malými dětmi.

Na druhou stranu, ne všechny podzemní vody jsou stejně kvalitní. Zvláště mělké vrty mohou být kontaminovány chemikáliemi, které se používají v zemědělství, například herbicidy na kukuřici nebo řepku. Často se v těchto vodách nacházejí i zvýšené koncentrace fosforečnanů, dusičnanů a dalších nežádoucích látek, což z dlouhodobého hlediska představuje zdravotní riziko.

Kvalita vody v České republice

V rámci různých oblastí Česka se kvalita vody výrazně liší. Podle testů společnosti Aquatest a.s. jsou nejlepší výsledky ve Mladé Boleslavi, zatímco nejhorší kvalitu pitné vody hlásí Brno. Pražská kohoutková voda také zaostává za některými jinými regiony, ačkoli západní část hlavního města na tom bývá o něco lépe. Rozdíly v kvalitě vody jsou způsobeny nejen geologií, ale i způsobem úpravy a kontrolou v jednotlivých regionech.

Poznáme rozdíl v chuti?

Lidské smysly jsou uzpůsobeny tak, aby přirozená chuť vody byla téměř nevnímatelná. V případě jakýchkoli odchylek, například chemického znečištění, dokáže tělo reagovat a poznat, že voda není v pořádku. Drobné odchylky v chuti vody, jako například kovová nebo chlorová příchuť, si však mnozí lidé neuvědomují, protože si na ně zvyknou. Pravý rozdíl poznáte, až když ochutnáte kvalitní pramenitou nebo balenou vodu, která je skutečně čistá.

Dlouhodobý dopad na zdraví

Dlouhodobá konzumace nekvalitní vody může mít vážné zdravotní následky. Kontaminace dusičnany a dusitany, které jsou často přítomny v podzemních vodách, může vést ke zvýšenému krevnímu tlaku, srdečním problémům či dokonce k rozvoji rakoviny trávicího traktu. Další problém představují kovy, které mohou do vody pronikat z potrubí. Vysoký obsah železa například zatěžuje játra a slezinu, zatímco mangan může narušovat nervovou soustavu.

Údržba spotřebičů a úspory

Kvalita vody nemá vliv jen na naše zdraví, ale také na domácí spotřebiče. Tvrdá voda způsobuje tvorbu vodního kamene, který může poškodit spotřebiče, jako jsou pračky nebo myčky. Kovy ve vodě zase způsobují korozi. Proto je důležité nejen pečovat o zdraví, ale i o zařízení, která denně používáme. Investice do filtračních systémů či pravidelné kontroly kvality vody mohou být pro domácnosti dlouhodobě přínosné.

Zdroje: upravvodu.cz, moni.cz, aktin.cz