To, co lékař zjistil, může navždy změnit naše vnímání ženy, která se skrývá za slavným úsměvem.
Dr. Mehra, lékařský ředitel Centra pro srdce a cévy v Brighamské a ženské nemocnici v Bostonu, navrhl převratnou teorii týkající se zdraví Lisy Gherardiniové, což je skutečné jméno Mony Lisy. Domnívá se, že obraz odhaluje příznaky vážného zdravotního stavu – hypotyreózy, která se vyznačuje nedostatečnou činností štítné žlázy.
Bližší pohled na portrét
Při pohledu na Monu Lisu si možná všimnete zvláštních detailů, o kterých se mezi milovníky umění a historiky vedou dlouhé debaty. Zdá se, že Lisa nemá obočí, má ustupující linii vlasů, lézi u levého oka, oteklý krk a oteklé ruce. Zatímco někteří tyto rysy odmítají jako umělecký záměr nebo odraz tehdejší módy, Dr. Mehra tvrdí, že poskytují cenné informace o Lisině zdravotním stavu.
Souvislost se štítnou žlázou
Hypotyreóza ovlivňuje schopnost štítné žlázy produkovat základní hormony, které regulují různé tělesné funkce včetně metabolismu. Stav se často projevuje fyzickými příznaky, jako je vypadávání vlasů, změny na kůži a přibývání na váze.
Podle doktora Mehra se příznaky pozoruhodně shodují s tím, co lze pozorovat u Mony Lisy. Absence obočí a řas nemusí být pouhým módním výstřelkem, ale odrazem vypadávání vlasů, které je s hypotyreózou běžně spojeno. Stejnému onemocnění lze přičíst i ustupující linii vlasů a lézi v blízkosti oka. Kromě toho by oteklý krk a oteklé ruce mohly svědčit o otocích souvisejících se štítnou žlázou.
Přesnost Leonarda da Vinciho
Teorie doktora Mehra je obzvláště přesvědčivá, protože uznává, že Leonardo da Vinci věnoval detailům zvláštní pozornost. Umělec proslulý svými anatomickými studiemi byl mistrem přesnosti ve svém umění. Jeho preciznost je patrná na obraze Mona Lisa, kde každý tah štětcem jako by měl svůj účel.
"S Monou Lisou je to tak, že Leonardo da Vinci byl neobyčejný umělec, který zobrazoval přesnost jako nikdo jiný. Byl to anatom," poznamenává Dr. Mehra. Tvrzení vyvolává zajímavou možnost, že Leonardo do portrétu záměrně zakomponoval Lisin zdravotní stav, a využil tak své umělecké zkušenosti, aby vyjádřil více než jen její vnější vzhled.
Záhadný portrét
Vznik Mony Lisy se datuje do počátku 16. století, kdy manžel Lisy Gherardiniové pověřil slavného umělce namalováním jejího portrétu. Jako jedno z nejslavnějších Leonardových děl je obraz od roku 1804 vystaven v pařížském Louvru a svým tajemným kouzlem uchvacuje miliony lidí.
Vědci se obrazem zabývali a objevili skryté detaily, jako jsou ukrytá písmena, a dokonce identifikovali krajinu v pozadí jako Montefeltro v regionu Marche. Přesto Mona Lisa nepřestává fascinovat a milovníky umění i historiky.
Nakonec se možná nikdy nedozvíme definitivní odpověď na záhady, které Mona Lisa skrývá. Trpěla Lisa Gherardiniová skutečně hypotyreózou, nebo byly tyto rysy pouze uměleckou volbou? Nejistota je součástí toho, co činí ikonický mistrovský portrét tak trvalým a podmanivým. Genialita Leonarda da Vinciho přesahuje hranice plátna a zanechává nám nadčasové umělecké dílo.
Zdroje: livescience.com, medscape.com, smithsonianmag.com