Co kdybychom mohli nahlédnout do budoucnosti a podívat se, jak se Mléčná dráha promění během příštích 400 000 let? Díky Evropské vesmírné agentuře (ESA) a její vesmírné observatoři Gaia můžeme.
Nová simulace vesmírné observatoře Gaia
Vesmírná observatoř Gaia Evropské kosmické agentury nedávno zveřejnila fascinující 60sekundovou časosběrnou simulaci, která vykresluje živý obraz toho, jak bude Mléčná dráha vypadat za 400 000 let. Mimořádná simulace představuje 40 000 hvězd, které se nacházejí ve vzdálenosti 325 světelných let od Slunce, řítí se vesmírem a zanechávají za sebou světelné stopy. Každý z těchto světelných bodů představuje skutečný objekt v naší galaxii a osvětlené stopy zachycují jejich předpokládaný pohyb v příštích stoletích.
Fascinující obrazce
Výzkumníci ESA pečlivě prozkoumali simulaci a odhalili fascinující vzorce, které ve vzdálené budoucnosti nově definují způsob, jakým vnímáme naši noční oblohu. Ke konci animace dochází k nápadnému shlukování hvězd převážně na pravé straně obrazovky, zatímco levá strana zůstává relativně pustá. Shlukování však není výsledkem gravitačních anomálií nebo působení kosmických sil, ale důsledkem věčného pohybu našeho vlastního Slunce.
Pro vysvětlení jevu použili vědci z ESA analogii k pohybu v davu lidí. Když se přiblížíte k nehybně stojícím lidem, zdá se, že se před vámi rozprostírají, zatímco ti, kteří stojí za vámi, se jakoby přibližují k sobě, jak se od nich vzdalujete. Podobně jako naše Slunce prochází vesmírem, hvězdy, které míjí, se zdají být více shluknuté v opačném směru. Efekt je výsledkem pohybu Slunce vůči ostatním hvězdám v naší galaxii.
Údaje družice Gaia
Základem úchvatné simulace jsou data shromážděná družicí Gaia, konkrétně její třetí oficiální verze dat (EDR3), která byla zpřístupněna 3. prosince. Datová verze obsahuje komplexní informace o více než 1,8 miliardy nebeských objektů, včetně přesných poloh, rychlostí a oběžných drah více než 330 000 hvězd nacházejících se ve vzdálenosti do 325 světelných let od Země.
Z rozsáhlého souboru dat bylo náhodně vybráno 40 000 hvězd, které jsou součástí simulace. Družice Gaia, vypuštěná v roce 2013 s hlavním úkolem měřit polohy, vzdálenosti a pohyby hvězd, neustále rozšiřuje naše znalosti o vesmíru. Druhé uvolnění dat v roce 2018 umožnilo astronomům vytvořit nejpodrobnější mapu vesmíru, zatímco třetí uvolnění přidalo do této astronomické pokladnice ohromujících 100 milionů nových nebeských objektů.
Zdroje: interestingengineering.com, futurism.com, cosmos.esa.int