Město, kterému objevitelé přezdívají "Yax Balam" neboli "První jaguár", se rozkládá na ploše sedmi kilometrů čtverečních a jeho počátky sahají až do roku 850 před naším letopočtem. Už samotný název symbolizující jaguára, který je v mayské mytologii významným symbolem spojeným s mocí, podsvětím a náboženstvím, naznačuje význam města v historických a kulturních vyprávěních.

Zdroj: Youtube

Spojení historie a špičkových technologií

Úspěch objevu lze do značné míry přičíst inovativnímu využití umělé inteligence a technologie LiDAR (Light Detection and Ranging). Tým vedený českým badatelem Ladislavem Šilhánem a slovenským odborníkem Milanem Kováčem využil tyto pokročilé nástroje k tomu, aby pronikl hustým porostem guatemalské džungle a odhalil skryté ruiny pod ním. Využití neuronových sítí a algoritmů umělé inteligence pomohlo archeologům identifikovat zajímavá místa pro další vykopávky a průzkum.

Pohled skrze staletí

Sedmitýdenní expedice nebyla jen cestou do minulosti, ale také skokem do budoucnosti archeologické metodologie. Součástí týmu byli odborníci jako Sára Poláková, česká archeoložka integrující historii s technologiemi umělé inteligence. Jejich společné úsilí vedlo ke zmapování sedmi hlavních architektonických čtvrtí v rámci Yax Balamu a k objevu dvou menších mayských měst, což ukazuje rozsáhlé urbanistické plánování Mayů.

Oživení starověkých civilizací

Projekt se posunul od vykopávek k digitální rekonstrukci starověkého města. Odborníci z ČVUT v Praze vytvářejí 3D modely a realistické animace, které vizualizují život v Yax Balamu. Cílem je poskytnout pohlcující zážitek a přenést nás zpět v čase, abychom byli svědky velkoleposti mayské civilizace.

Objev Yax Balam je vrcholným úspěchem Nadačního fondu Neuron, který se významně podílí na podpoře českého a slovenského vědeckého úsilí. Nadace investovala více než 140 milionů korun, čímž podpořila vědecký výzkum, nové talenty a deset významných expedic včetně této nejnovější výpravy do srdce mayské historie.

Nová kapitola mayské historie se otevírá

Objev Yax Balam je maják mezioborové spolupráce, který spojuje tradiční archeologii s nejmodernější technologií. Vzhledem k tomu, že odborníci pokračují v analýze a interpretaci nálezů, stojíme na pokraji získání hlubokých poznatků o mayské civilizaci, jejím vzestupu, zenitu a případném úpadku. Expedice nejen odhaluje tajemství minulosti, ale také vytváří precedens pro budoucí bádání v oblasti lidských dějin.

Zdroje: denik.cz, irozhlas.cz, ceskenoviny.cz