Botanický zázrak, pojmenovaný láčkovka stydlivá (latinsky Nepenthes pudica), zaujal vědeckou komunitu nejen svou vzácností, ale také neobvyklým způsobem chytání kořisti. Na rozdíl od svých příbuzných z rodu láčkovek, které jsou známé svými pastmi, jež lákají hmyz zářivými barvami, aby ho následně uvěznily v konvičkách naplněných tekutinou, láčkovka stydlivá lapá svou kořist pod zemským povrchem.

Nevídaný objev

Cesta k tomuto pozoruhodnému objevu začala v roce 2012 během expedice na Borneu. Mezinárodní tým při výstupu na nejmenovaný vrchol narazil na rostlinu, která se tvarem nápadně podobala láčkovce, ale postrádala charakteristické pasti typické pro její masožravé příbuzné. Anomálie vědce zaujala a vedla k důkladnějšímu zkoumání.

Martin Dančák, spojený s Katedrou ekologie a životního prostředí UPOL, vzpomíná na okamžik objevu jako na záhadný a vzrušující zároveň. K odhalení došlo, když Ľuboš Majeský, kolega z katedry botaniky, odhalil pod vrstvou mechu skryté "konvičky" – podzemní pasti rostliny.

Strategie přežití

Podzemní způsob života láčkovky stydlivé je pozoruhodnou adaptací na prostředí, ve kterém žije. Podzemní pasti, které se vyskytují převážně na hřebenech a vrcholcích hor, kde je nedostatek vláhy a panují drsné podmínky, představují pro tuto masožravku novou strategií přežití. Adaptace nejen podtrhuje jedinečnou evoluční cestu rostliny, ale také naznačuje ekologickou složitost jejího prostředí.

Václav Čermák z Mendelovy univerzity si všímá ekologické synergie uvnitř podzemních pastí, kde vedle sebe koexistuje řada dalších organismů včetně larev komárů a hlístic – někdy jako kořist, jindy v roli sousedů.

Cesta za poznáním

Přestože k prvotnímu objevu došlo již před téměř 14 lety, komplexní studie podrobně popisující láčkovky stydlivé byla publikována v časopise PhytoKeys až v roce 2022. Zpoždění, které ještě zhoršily logistické problémy a celosvětová pandemie koronaviru, podtrhuje odhodlání výzkumného týmu.

Borneo, horké místo biodiverzity a jeden z nejméně prozkoumaných ostrovů planety, nadále odhaluje vědecké komunitě svá tajemství. Vědci z UPOL plánují další expedice a jsou i nadále odhodláni odhalovat nové neznámé druhy rostlin.

Zdroje: idnes.cz, flora-ol.cz, olomoucky.denik.cz