Významné objevy z posledních let
Králova jeskyně, pojmenovaná po tišnovském rodákovi Aloisi Královi, známém objeviteli Demänovských jeskyní na Slovensku, se nachází na vrchu Květnice a byla poprvé objevena v roce 1972.
Jeskyňáři z Tišnova zde pracují už mnoho let a jejich úsilí se vyplatilo. V roce 2022 obdrželi od České speleologické společnosti ocenění za nejvýznamnější objev roku, kdy nalezli a probádali Výroční dóm – druhý největší dóm v Králově jeskyni.
Nalezený unikát
Navzdory předchozím úspěchům speleologové neustávali ve svém průzkumu. Už v říjnu 2022 objevili díky kameře malou štěrbinu, za kterou se nacházelo dosud neprozkoumané sintrové jezírko. Teprve letos však získali přístup do tamních tajemných prostor.
Sintrové jezírko, které speleologové odhalili, je skutečnou perlou mezi krasovými útvary. Jezírko ve třech řadách nad sebou vyzdobené kalcitovými krystaly, místy dosahujícími velikosti až 2,5 cm, je zcela ojedinělé. Krystaly vytvářejí útvary, které svou strukturou připomínají květy. Přírodní úkaz je podle odborníků naprosto unikátní.
Králova jeskyně a její nezpřístupněné poklady
Králova jeskyně je známá svou složitou topografií a bohatou krápníkovou výzdobou, což výrazně omezuje možnost jejího zpřístupnění pro veřejnost. Jeskyně neumožňuje vybudování tradičních návštěvnických tras s betonovými chodníčky a schodišti. Přesto zájemci mohou navštívit Královu jeskyni během každoroční jarní burzy minerálů v Tišnově, kdy jsou nabízeny tři různé prohlídkové okruhy. První z nich je nenáročný a nasvícený, zatímco další dva zahrnují lezení po žebřících a plazení, a proto je nutné použít přilby a čelovky.
Výroční dóm ani prostory se sintrovým jezírkem však zatím do prohlídkových tras zahrnuty nejsou, neboť hrozí nebezpečí poškození cenné výzdoby. Jak uvedl jeden z jeskyňářů, je možné, že v budoucnu se najde způsob, jak místa zpřístupnit veřejnosti, aniž by došlo k jejich narušení.
Zdroje: idnes.cz, novinky.cz, ekolist.cz