Vykopávky, které vedla Kathleen Martinezová z univerzity v Santo Domingu v Dominikánské republice, probíhají již několik let a jejich hnacím motorem je lákavá snaha odhalit ztracenou hrobku Kleopatry VII. Taposiris Magna, kterou kolem roku 280 př. n. l. založil Ptolemaios II., Kleopatřin předchůdce, a která byla údajně zasvěcena bohům Osirisovi a Isidě, postavám úzce spojeným se slavnou královnou.

Zdroj: Youtube

Ozvěny starověkého nadání

Objev, který se nachází v hloubce 13 metrů, představuje tunel, který byl do detailu vytvořen v pevném pískovci. Konstrukce tunelu vzbudila mezi odborníky rozpaky, protože se nápadně podobá Eupalinovu tunelu, akvaduktu na řeckém ostrově Samos, který pochází z 6. století před naším letopočtem.

Eupalinův tunel, často označovaný za zázrak starověkého inženýrství, byl důkazem zručnosti a vynalézavosti svých stavitelů. Jeho stavba před více než dvěma tisíciletími posunula hranice tehdejších možností. Podobně i tunel Taposiris Magna, ačkoli není totožný se svým řeckým protějškem, je dokladem vyspělých technických schopností starověkých civilizací.

Tajemný účel

Jedním z nejzajímavějších aspektů tunelu Taposiris Magna je jeho tajemný účel. Některé úseky tunelu jsou ponořeny ve vodě, což jeho existenci dodává nádech záhady. Kathleen Martinezová a její tým věří, že objev může být zásadním vodítkem při pátrání po místě Kleopatřina posledního odpočinku.

Město s bohatou historií

Chrámový komplex již přinesl významné stopy, včetně mincí s podobiznami Kleopatry a Alexandra Velikého a také figurek bohyně Isis. Kromě toho byly v areálu chrámu objeveny pohřební šachty s řecko-římskými pohřby. Nálezy zvyšují pravděpodobnost, že Kleopatra a její manžel Markus Antonius mohli být pohřbeni v podobných hrobkách poblíž.

Další fáze průzkumu se rozšíří do nedalekého Středozemního moře. Staletí zemětřesení a přírodních katastrof způsobila, že části chrámu jsou ponořeny pod vodou, což hledání ještě více zkomplikovalo. Vykopávky také odhalily síť tunelů táhnoucí se od Marioutského jezera až ke Středozemnímu moři, což ještě zvyšuje intriky kolem ztraceného města.

Bez ohledu na to, zda se nakonec podaří objevit hrobky Kleopatry a Marka Antonia, komplexní vykopávky v Taposiris Magna slibují odhalit další tajemství záhadného starověkého města. V tunelu již byly nalezeny cenné artefakty, například keramika a obdélníkový blok vápence.

Zdroje: ancient-origins.net, sciencealert.com, standard.co.uk