Česká expedice objevila možná největší podzemní termální jezero světa. Objev, který vznikl na základě jejich výzkumu, se nachází v málo probádané oblasti na hranici mezi Albánií a Řeckem, konkrétně v lokalitě Vromoner. Tým odborníků vedený zkušeným speleologem Markem Audym však musí existenci největšího podzemního termálního jezera na světě ještě definitivně potvrdit.
Objev ukrytý v hlubinách Vromoneru
Oblast Vromoner byla kvůli politické situaci v Albánii dlouho izolovaná. Řada odborníků k ní upíná svou pozornost, představuje totiž dosud nedotčené přírodní bohatství. Tým Marka Audyho objevil více než 100 metrů hlubokou propast, kterou nazvali Atmos, v roce 2022.
Nález doprovázel obrovský sloup páry, což svědčilo o silném termálním přítoku. Na dně propasti vědci narazili na rozsáhlé jezero napájené termálními prameny. I když všechna dostupná data nasvědčují tomu, že by se mohlo jednat o největší podzemní termální jezero na světě, je stále potřeba provést další přesnější vědecké měření, aby mohl být objev oficiálně uznán.
Podpora Nadace Neuron
Jde o tak významný objev, že se ho rozhodla podpořit Nadace Neuron, která se dlouhodobě věnuje podpoře české vědy. Na expedici přispěla částkou téměř jednoho milionu korun. Peníze umožní výzkumnému týmu vybavit se špičkovými technologiemi, které byly při první expedici nedostatečné. Klíčovým zařízením bude lidarový 3D skener, který umožní detailní mapování podzemní jeskyně a jezera.
„Vědci potřebují nejen kvalitní vybavení, ale i prostor pro vlastní terénní bádání. Proto jsme se rozhodli expedici zafinancovat. Lidarový skener, které tým použije, budou následně sloužit i dalším badatelům v rámci našich projektů,“ uvedla Monika Vondráková, spoluzakladatelka Nadace Neuron.
Cíle nové expedice
Nová expedice se zaměří na detailní průzkum a dokumentaci objevené oblasti. Plánuje pořídit 3D mapu podzemního jezera a jeho okolí i vzorky živočichů žijících ve zdejší unikátní lokalitě. Výzkum může přinést nejen potvrzení fenomenálního objevu, ale i nový pohled na ekosystémy žijící v izolovaných podmínkách.
Expedice Neuron, která podporuje terénní výzkum, má za sebou už řadu úspěchů. Mezi nimi například objevení jednoho z nejstarších mayských měst nebo objevení nového druhu opice. Financování expedic zajišťují soukromí mecenáši, kteří Nadaci Neuron podporují ve snaze rozvíjet českou vědu a podporovat nové vědecké talenty.
Zdroje: ekolist.cz, abicko.cz, medium.seznam.cz
částečně vytvořeno AI