Mojitova cesta začala nešťastnou nehodou, když mu bylo pouhých několik měsíců. Když byl nalezen, měl místo paciček pouze pahýly, byl prolezlý červy, z těla mu trčely kosti a jeho vyhlídky se zdály být chmurné. Ale díky projektu Handipet Rescue, který se specializuje na péči o handicapovaná zvířata, začal Mojitovi nový život.

Zdroj: Youtube

Obětavost projektu pro zvířata, jako je Mojito, podtrhuje přesvědčení, že handicap neznamená konec, ale spíše jiný začátek, který může být i přes nepřízeň osudu plný radosti.

Cesta k mobilitě

Snaha o navrácení Mojitovy pohyblivosti byla průkopnická a zahrnovala společné úsilí, které posunulo hranice veterinární medicíny v České republice. Partnerství mezi společnostmi AnyoneGo a MVDr. Peterem Dobríkem spolu s výrobními zkušenostmi společnosti Beznoska bylo klíčové při navrhování a vytváření 3D tištěných protéz pro Mojita.

Šlo o nelehký úkol plný výzev, počínaje vývojovým zpožděním způsobeným Mojitovým růstem a vnějšími faktory, jako byl covid-19 a omezení výroby. Přesto vytrvalost všech zúčastněných vedla k triumfálnímu výsledku, kdy Mojito dostal nové nohy díky průlomové operaci provedené dvěma chirurgy.

Nový život na protetických nohách

Mojitova adaptace na nové protetické nohy byla důkazem jeho pozoruhodné odolnosti. Protézy mu nabídly nejen mobilitu, ale i nový způsob, jak se zapojit do okolního světa. Rychle se naučil lézt, hrát si a objevovat s nadšením, které se vyrovnalo, ne-li převyšovalo, nadšení ostatních koček.

Nové nohy mu zajistily stabilitu a schopnost zapojit se do činností, které dříve nemohl, což znamenalo výrazné zlepšení kvality jeho života.

Hořkosladký závěr

Navzdory radosti a nově nabyté svobodě, kterou Mojito zažil, jeho příběh nabral pochmurný směr s diagnózou chronického selhání ledvin. Jeho adoptivní rodina a lékařský tým udělali vše, co bylo v jejich silách, aby jeho stav zvládli, ale Mojito bohužel 27. dubna 2023 zemřel.

Mojitův život je dojemným vyprávěním o pokroku ve veterinární medicíně a pozitivním dopadu péče a technologií na životy domácích zvířat. Jeho cesta poukazuje nejen na problémy, kterým čelí handicapovaná zvířata, ale také na možnosti plnohodnotného života navzdory postižení.

Zdroje: handipet.org, mujchlupac.cz, ahaonline.cz