Zatímco pro většinu z nás jsou prehistoričtí tvorové omezeni na Hollywood, paleontologové po celém světě se věnují odhalování tajemství života před vznikem naší civilizace. Čas od času se vynoří objev, který přesáhne rámec úzkých vědeckých komunit a zaujme představivost lidí na celém světě. Jedním z takových objevů je nalezený Maip Macrothorax, nazývaný "Stín smrti".

Zdroj: Youtube

Gigantický predátor

Maip Macrothorax, vrcholový predátor z doby před 70 miliony let, byl skutečným titánem své doby. Obávaný megaraptor vážil neuvěřitelných šest tun a měřil na délku devět až deset metrů, čímž překonal všechny ostatní známé predátory z období křídy, které trvalo od 145 do 66 milionů let.

Název "Maip Macrothorax" pochází od domorodých obyvatel Aonikenků z Patagonie, kteří jej označovali za "zlou" mytologickou postavu. "Macrothorax" odkazuje na kolosální šířku hrudní dutiny tohoto tvora, která měřila v průměru úctyhodných 1,2 metru.

Hrůzostrašné drápy

Paleontolog Mauro Aranciaga, doktorand argentinské Národní rady pro vědecký a technický výzkum (CONICET) a jeden ze spoluautorů studie, předpokládá, že Maip Macrothorax pravděpodobně lovil menší dinosaury a trhal je svými impozantními 40centimetrovými drápy. Díky dvěma ostrým, zahnutým drápům na přední tlapě, což je běžný znak mnoha dravců, měl své oběti pevně v sevření. Navzdory své obrovské velikosti měl tento megaraptor složitý systém svalů, kostí a vazů, který mu umožňoval stát vzpřímeně na zadních nohách a udržovat si obratnost při chůzi nebo běhu.

Pozoruhodný objev

Ještě zajímavější je, že Maip Macrothorax je nejjižněji žijícím megaraptorem, který byl kdy objeven, a jedním z posledních megaraptorů, kteří se pohybovali na Zemi před masovým vymíráním, jež vyhubilo dinosaury před 66 miliony let.

Fernando Novas, vedoucí výzkumného týmu, s oblibou poznamenal: "S Maipem jsme porazili epidemii," čímž narážel na skutečnost, že kosti tohoto dinosaura sebrali v El Calafate těsně předtím, než v březnu 2020 vypukla globální pandemie. Uzávěry sice dočasně narušily jejich terénní práci, ale oni pokračovali ve studiu morfologických znaků dinosaura, aniž by je to odradilo.

Macrothorax Maip byl objeven v Estancia La Anita, která se nachází nedaleko El Calafate. V dobách největšího rozkvětu se oblast pyšnila teplým podnebím s bujnou džunglovou vegetací, což je v ostrém kontrastu s dnešní krajinou, která se vyznačuje vysokými horami, ledovci a jezery, to vše díky vzniku pohoří And.

Objev Macrothoraxe z Maip byl pečlivým procesem, který zahrnoval měsíce pečlivého vykopávání, čištění a klasifikace značné zásoby kostí včetně obratlů a fragmentů žeber, kyčlí, ocasů a paží.

Fascinující skupina

Megaraptoři, k nimž Maip patřil, byli skupinou hrozivých masožravců, kteří se kdysi pohybovali na území dnešní Jižní Ameriky. Navzdory podobnosti názvu s populárními velociraptory a raptory z Utahu, které zpopularizoval Jurský park, netvoří skuteční raptoři jednu taxonomickou skupinu jako psi. Místo toho jsou kategorizováni na základě společných znaků, jako je peří a ztuhlý ocas.

Nedávné výzkumy dokonce naznačují, že megaraptoři a jejich příbuzní by mohli být blízce příbuzní tyranosaurům, mezi něž patří i ikonický Tyranosaurus Rex. Kosti Maip Macrothorax se však od kostí typického tyranosaura výrazně liší. Tito megaraptoři měli lehké, duté kosti, díky nimž byli překvapivě mrštní. Podle Aranciagy objev vrhá cenné světlo na anatomii megaraptorů.

Přestože Maip Macrothorax pomohl vědcům zodpovědět některé otázky týkající se těchto dravců, mnoho záhad stále zůstává. Kritické aspekty jejich loveckého chování, jako je například jejich preferovaná kořist, vědcům stále unikají. Pátrání po dalších fosiliích, včetně nepolapitelné lebky a paží, zůstává hlavní prioritou budoucích expedic, které mají rozluštit záhadu obklopující tyto velkolepé tvory.

Zdroje: cbsnews.com, sciencealert.com, cs.wikipedia.org