Co je ale tajemný objekt zač, a proč se pohybuje tak rychle?

CWISE J1249: Co víme?

Zdroj: Youtube

Objekt CWISE J1249 byl objeven na základě snímků pořízených pomocí misí NASA WISE a NEOWISE. Nachází se zhruba 400 světelných let od Země a jeho hmotnost dosahuje asi 8 % hmotnosti Slunce. To ho činí přibližně 30 000krát hmotnějším než Země, což je značné množství hmoty na objekt, který není hvězdou v tradičním smyslu. Podle odborníků, včetně Dr. Darrena Baskilla z University of Sussex, se J1249 nachází „někde mezi hvězdou a planetou“, což je kategorie, kam se řadí objekty známé jako hnědí trpaslíci.

Hnědí trpaslíci jsou objekty větší než planety, ale nemají dostatek hmoty k tomu, aby udržely jadernou fúzi, což je proces, který probíhá v běžných hvězdách. Tím pádem se chovají jako jakýsi „neúspěšný“ typ hvězdy. Co však činí J1249 opravdu fascinujícím, je jeho neobvykle vysoká rychlost pohybu. Přestože se objekt pohybuje pouhými 0,001 % rychlosti světla, je schopen dosáhnout takové rychlosti, že by v několika desítkách milionů let mohl úplně opustit naši galaxii.

Jak byl objekt objeven?

CWISE J1249 byl objeven ne díky tradičním vědeckým metodám, ale díky projektu NASA známému jako Backyard Worlds: Planet 9. Projekt zapojuje občanské vědce, kteří dobrovolně prohledávají snímky z vesmírných misí a snaží se najít něco, co by mohlo upoutat pozornost odborníků. Tři amatérští vědci – Martin Kabatnik, Thomas P. Bickle a Dan Caselden – si všimli pohybu slabého objektu na snímcích mise WISE a upozornili na něj odborníky. Objev vedl k následnému výzkumu pomocí pozemních dalekohledů a dalším studiím, které potvrdily přítomnost a charakteristiku objektu.

Možné vysvětlení rychlosti

Vědce zajímá, co způsobuje, že se J1249 pohybuje tak vysokou rychlostí. Jednou z hypotéz je, že objekt mohl být součástí binárního hvězdného systému, kde jeho průvodce, bílý trpaslík, explodoval v supernově. Při procesu by mohl J1249 získat značnou část kinetické energie, která by způsobila jeho současnou rychlost. Další možností je, že objekt pochází z husté hvězdokupy, která byla narušena průletem dvojice černých děr.

Třetí možností je gravitační prak – jev, který využíváme například u kosmických sond, abychom u nich dosáhli vyšší rychlosti. J1249 mohl pocházet z hustého jádra Mléčné dráhy, kde se blíže přiblížil jinému hmotnému objektu, ale minul jej, což vedlo k prudkému nárůstu jeho rychlosti.

Co nás čeká dál?

CWISE J1249 nadále zůstává pod dohledem astronomů, kteří se snaží lépe pochopit jeho složení a původ. Výzkumy ukazují, že objekt obsahuje mnohem méně kovů, jako je železo, než většina ostatních hvězd a hnědých trpaslíků, což by mohlo naznačovat, že se jedná o velmi starý objekt – možná o jednu z prvních hvězd, které vznikly v Mléčné dráze.

Vědci se také snaží zjistit, jak dlouho se bude J1249 pohybovat touto extrémní rychlostí a zda skutečně jednou opustí naši galaxii. Objekt by mohl nabídnout klíč k lepšímu pochopení vzniku a evoluce hvězd v raném vesmíru a také k otázce, jak se některé hvězdy mohou stát „uprchlíky“ z galaxií.

Zdroje: edition.cnn.com, dailymail.co.uk, sciencefocus.com