Příběh šnečího muže

Na konci 90. let 20. století se Liu Lingchao, muž z malého čínského města, vydal za lepšími příležitostmi téměř 650 kilometrů do Guangdongu. Po dvou desetiletích strávených ve městě se Lingchao rozhodl vrátit do svého rodného města. Protože však neměl žádné finanční prostředky, které by mu cestu umožnily, rozhodl se celou vzdálenost ujít pěšky. Pro své potřeby si Lingchao důmyslně postavil přenosný přístřešek. Domek, který měřil 1,5 metru na šířku a 2,2 metru na výšku, nesl na ramenou a poskytoval mu ochranu před přírodními živly po celou dobu cesty.

Během náročného putování přežíval Lingchao sbíráním odpadků u silnice a příležitostně si vydělával peníze od kolemjdoucích, kteří platili za fotografie s ním. Ve svém pojízdném domě žil pět let, během nichž "spotřeboval" tři takové domy, než konečně dosáhl svého cíle.

Kráčející dům od N55

Zdroj: Youtube

Na rozdíl od Liuova ručně poháněného mobilního domu je N55 Walking House, vytvořený kodaňským uměleckým kolektivem N55 v roce 2008, ukázkou spojení mobility a udržitelného bydlení prostřednictvím technologie. Obydlí poháněné solární a větrnou energií se díky svým robotickým nohám pohybuje mírným tempem 60 metrů za hodinu po jakémkoli terénu. Je navržen pro naprostou soběstačnost a je vybaven systémy pro sběr dešťové vody, nakládání s odpadem, a dokonce i kompostovací toaletou.

Jeho vnitřní prostor je sice kompaktní, ale je navržen tak, aby se v něm mohly ubytovat až čtyři osoby, s oddělenými prostory pro spaní, vaření a bydlení. Šestiúhelníkový tvar domu je pro obyvatele výzvou ke kreativnímu myšlení o využití prostoru.

Chodící dům nejenže navrhuje nový přístup ke kočovnému bydlení, ale představuje také potenciální řešení pro evakuaci obyvatelstva při přírodních katastrofách.

Spektrum mobilních řešení bydlení

Jak osobní cesta Liu Lingchaoa poháněná lidskou silou, tak technologicky vyspělý chodící dům N55 ukazují šíři inovací v oblasti mobilních řešení bydlení. Tyto příklady odrážejí rozmanité způsoby, jakými se jednotlivci mohou přizpůsobit výzvám a překonat je díky své vynalézavosti a technologické pomoci – od jednoduchosti a odvahy, s jakou si člověk nese svůj domov, až po sofistikovanost autonomního chodícího modulu.

Zdroje: slashgear.com, autoevolution.com, destinationtips.com