Vědci na palubě výzkumné lodi Falkor Schmidtova oceánského institutu zkoumali pomocí dálkově řízených vozidel mořské dno v okolí Východopacifické vyvýšeniny, vulkanicky bouřlivého hřbetu, kde se na dně Tichého oceánu stýkají dvě tektonické desky. Chtěli prozkoumat, jak se na mořském dně usazují larvy živočichů.

K jejich překvapení však narazili na živočichy v dutinách vyplněných hydrotermální tekutinou, a to pod povrchem kůry v hloubce přes 2 500 metrů.
V teplých kapsách vnořených mezi dvě sbíhající se kůry tým zdokumentoval přítomnost obřích trubicovitých červů (Riftia pachyptila), známých také jako obří vousatky, což je druh, který může dorůstat délky až 3 metry. Nalezli také houfy pohyblivých živočichů včetně plžů, mlžů a mnoha dalších druhů červů.

Tajemství podzemního života

Zdroj: Youtube

Už v minulosti vědci objevili pod povrchem Země obří ekosystémy mikrobiálního života, a to na souši i pod mořskou hladinou. Podle jejich odhadů přibližně 70 % mikrobiálního života na planetě žije pod zemí. Na živočichy však pod mořským dnem narazili vůbec poprvé.

Převratný objev učinili odborníci už loni, ale mezinárodní tým pod vedením Vídeňské univerzity a Královského nizozemského institutu pro výzkum moří publikoval výsledky v odborném časopise až nyní.

Kolébka života v temnotě

Hydrotermální průduchy jsou trhliny v mořském dně, kde horká, minerály nasycená voda proudí zpět do oceánu. V extrémním prostředí jsou unikátní ekosystémy, které jsou nezávislé na slunečním světle. Objev podzemních živočichů naznačuje, že jsou ještě komplexnější, než se dosud myslelo.

Nová hranice vědy

"Je to poprvé, co byli v oceánské kůře objeveni živočichové" uvedla mořská bioložka Sabine Gollnerová. Dutiny, kde byli tito tvorové nalezeni, se nacházely asi čtyři centimetry pod mořským dnem a byly naplněny vodou o teplotě kolem 77 °C. Toto prostředí poskytuje ideální podmínky pro specifické druhy, které se přizpůsobily životu v horkých, minerálně bohatých vodách.

Budoucí výzkum a ochrana oceánů

Objev má významné dopady na naše chápání šíření mořských organismů a jejich adaptace na extrémní prostředí. Zároveň zdůrazňuje potřebu ochrany křehkých ekosystémů před hrozbami, jako je hlubinná těžba.

Vědci věří, že studium unikátních stanovišť může poskytnout cenné informace o životě v extrémních podmínkách, což má potenciální význam i pro astrobiologii.

Kolik tajemství oceán ještě skrývá?

"Každá studie jen potvrzuje, jak málo toho o mořském dně víme," řekla geoložka Rachel Lauerová z Univerzity v Calgary. Tento objev podtrhuje potřebu pokračujícího výzkumu a investic do technologií, které nám umožní nahlédnout do dosud neprobádaných hlubin našich oceánů.

Zdroje: smithsonianmag.com, iflscience.com, gulfnews.com
částečně vytvořeno AI