Sňatky mezi bratranci a sestřenicemi, známé jako příbuzenské svazky, se v různých kulturách praktikovaly od nepaměti. I když jsou tyto vztahy v některých společnostech běžné, vyvolávají důležité genetické úvahy, zejména pokud jde o zdraví potenciálních potomků.
V České republice mohou bratranec a sestřenice uzavřít sňatek zcela legálně, mimo zákon je postavený pouze vztah mezi sourozenci a příbuznými v přímém pokolení. Ne všude jsou ale tak benevolentní. Například v USA je sňatek bratrance a sestřenice nelegální hned ve 24 státech.
Genetická rizika
Důvodem, proč někde sňatky bratranců a sestřenic zakazují, je genetika. Mají-li děti bratranci a sestřenice z prvního kolene, zvyšuje se pravděpodobnost, že oba rodiče budou nositeli stejného recesivního genu, a to v důsledku jejich společného původu. Tento společný genetický materiál, který činí přibližně 12,5 %, zvyšuje riziko, že jejich děti zdědí autozomálně recesivní poruchy.
Čím více DNA muž a žena sdílí, tím pravděpodobnější je, že se u jejich potomků objeví genetické problémy a nemoci.
Kvantifikace rizika
Výzkumy ukazují, že děti narozené ve svazcích s přímým bratrancem a sestřenicí mají vyšší výskyt vrozených anomálií než děti od nepříbuzných rodičů. Studie zveřejněná v časopise The BMJ zjistila, že u takových dětí je riziko vrozených vad 6,1 % ve srovnání s 2,4 % v běžné populaci, což znamená, že riziko se v podstatě zdvojnásobuje.
Tyto anomálie mohou zahrnovat stavy, jako jsou vrozené srdeční vady, mentální postižení a metabolické poruchy.
Srovnávací hodnocení rizik
Přestože je zvýšení rizika pozoruhodné, je srovnatelné s jinými faktory ovlivňujícími genetické zdraví. Například riziko spojené s početím mezi prvním bratrancem a sestřenicí je podobné riziku ženy, která porodí ve 41 letech, a nikoli ve 30 letech.
Tento pohled naznačuje, že ačkoli je riziko zvýšené, zůstává v rozmezí, které je považováno za zvládnutelné při vhodném lékařském vedení.
Vážný problém by ovšem vznikl ve chvíli, kdy by si dítě bratrance a sestřenice vzalo bratrance nebo sestřenici a jejich dítě by si opět vzalo bratrance nebo sestřenici. V tu chvíli by skutečně došlo k degeneraci. Pokud si tedy jedinec chce vzít bratrance nebo sestřenici, neměla by se z toho stát „rodová tradice“.
Co na to zákon a historie
Právní postoje k sňatkům mezi bratrancem a sestřenicí se ve světě liší. V České republice je však legální.
Historicky byly sňatky mezi bratranci a sestřenicemi běžné, zejména v aristokratických rodinách. Například královna Viktorie a Charles Darwin si vzali své bratrance či sestřenice. V některých kulturách jsou tyto sňatky dodnes běžné a společensky přijímané.
Doporučení odborníků: Genetické poradenství
Odborníci doporučují párům, které jsou blízkými příbuznými, aby před plánováním rodiny vyhledali genetické poradenství. Genetické vyšetření může identifikovat potenciální rizika a pomoci párům učinit informované rozhodnutí o rodičovství.
Zdroje: zbynekmlcoch.cz, weddingmag.cz, eurozpravy.cz
částečně vytvořeno AI