Nejnovější poznatky naznačují, že Bennu s bohatými zásobami vody a uhlíku může být více než jen kamenný pozůstatek plující vesmírem. Vědci nyní spekulují, že by asteroid mohl být pozůstatkem dávného oceánského světa, který oplývá složkami nezbytnými pro život, jak ho známe.

Zdroj: Youtube

Planeta plná vody a života

Série analýz, které provedli výzkumníci z Arizonské univerzity, odhalila přesvědčivé důkazy o vodní minulosti Bennu. Objev tmavých hornin pokrytých tenkou kůrou podobnou materiálu nalezenému na Saturnově měsíci Enceladus podněcuje spekulace o historii Bennu. Dante Lauretta, hlavní výzkumník mise, navrhuje přesvědčivou hypotézu: Bennu mohl být kdysi součástí planety bohaté na vodu, která existovala před miliardami let.

Skryté poklady

Další analýza odhalila pokladnici vodítek ukrytých ve skalnatém terénu Bennu. Laurettův tým identifikoval minerály podobné serpentitům – typicky vznikajícím při interakci hornin s vodou na Zemi. Kromě toho byl objeven vzácný fosfátový minerál bohatý na vápník a hořčík, který se podobá minerálům nalezeným na Enceladu, což podpořilo spekulace o možnosti života mimo Zemi.

Fabian Klenner z Washingtonské univerzity tyto názory podpořil a upozornil na nápadné mineralogické podobnosti mezi Bennu a Enceladem. Přestože nálezy definitivně neprokazují existenci života, otevírají novou kapitolu v pátrání po jeho původu.

Cesta k poznání pradávných tajemství

Cesta za odhalením tajemství Bennu začala misí NASA OSIRIS-REx, která vyvrcholila dopravením vzácných vzorků na Zemi v roce 2023. Cílem přelomové mise, která byla zahájena v roce 2016, bylo odhalit tajemství počátků naší sluneční soustavy studiem pozůstatků, jako je Bennu.

Klíč k rozluštění vzniku života

K rozhodnutí NASA zaměřit se na Bennu vedla jeho bohatá zásobárna organických sloučenin, která nabízí pohled do prvotní polévky, z níž mohl vzniknout život. Jako pozůstatek formování naší sluneční soustavy skrývá Bennu neocenitelné poznatky o historii Země, která je zastřena tisíciletími geologických přeměn.

"Vracíme se zpět na úsvit sluneční soustavy," uvažuje Lauretta a zdůrazňuje potenciál mise odhalit zárodky samotného života.

Zatímco vědci zkoumají vzorky z Bennu, snaha o pochopení původu života nabývá nových rozměrů. S každým objevem se rozšiřují hranice našeho kosmického poznání, což podněcuje spekulace o možnosti života mimo naši modrou planetu.

V tichých hlubinách vesmíru stojí Bennu jako strážce a ukrývá tajemství, která mohou navždy změnit naše chápání vesmíru – a našeho místa v něm.

Zdroje: gbnews.com, scientificamerican.com, wionews.com