Projekt, za nímž stojí kaa-studio, ukazuje, jak lze promyšleným designem vytvořit prostory, které jsou honosné, a přitom v souladu s okolní přírodou.

Vyvážení designových prvků

Vila, v níž žije čtyřčlenná rodina, vyrostla v Černošicích u Prahy. Městečko je pověstné celou řadou architektonických skvostů, ale i kontroverzními stavebními slohy. Projekt, za nímž stojí dvojice architektů Kamila a Antonín Holubcovi, dostal název “Vila ve staré zahradě“, ukazuje střídmost a respekt k životnímu prostředí. A přesně to byl také cíl majitelů domu, kteří chtěli, aby minimalistická stavba nabízela prostorné, útulné bydlení, a zároveň korespondovala s historickou zahradou.

Spojení se zahradou

To, co vilu odlišuje od ostatních, je inovativní přístup projektu k pojetí domova, který zahradu nevnímá jako kulisu, ale jako nedílnou součást obytného prostoru. Vila byla proto do prostoru umístěna tak, aniž by bylo nutno pokácet okolní stromy, a přitom byla dostatečně prosvětlena přirozeným slunečním světlem, včetně výhledu do přírody.

Zaměření na udržitelnost

Projekt cílí na udržitelnost a upřednostňuje efektivní design před formálními ekologickými certifikacemi. Díky přírodní izolaci a inteligentnímu využití materiálů a designu vila funguje efektivně a dokazuje, že skutečného luxusu lze dosáhnout v souladu s životním prostředím.

Stavba má dlouhou jižní fasádu, která zajišťuje prohřívání domu sluncem v topné sezoně. Stínění jižního slunce v létě zase architekti zajistili mírně zapuštěným proskleným průčelím. Nechybí ani předokenní žaluzie, které jsou umístěny na okraji terasy, takže stíní i celé zápraží. Stavba trvala celých 18 měsíců, což bylo déle, než majitelé předpokládali, ale s výsledkem byli o to více spokojeni.

Přírodní interiéry

Interiér vily je oázou přírodních materiálů a světla. Klíčovou roli hraje dřevo, které dodává prostoru teplo a charakter, zatímco strategické využití slunečního světla a stínů jej oživuje. Promyšlené uspořádání soukromých a společenských prostor zajišťuje, že vila podporuje jak intimitu, pocit bezpečí, tak rodinná setkání. "Vila ve staré zahradě" v Černošicích představuje pokrokový přístup k bytovému designu. Vyvažuje luxus a udržitelnost, požadavky na moderní bydlení a respekt k přírodě, a nabízí tak vzor pro budoucí architektonické počiny, které usilují o estetický vzhled a zároveň o šetrnost k životnímu prostředí.

Zdroje: archiv.hn.cz, magazin.aktualne.cz, earch.cz