Bankovka, která se zrodila v bouřlivých dobách po rozpadu Československa, s sebou nese nejen peněžní hodnotu, ale i fascinující příběh, který jí dodává na půvabu a hodnotě.

Měna v proměnách času

Zdroj: Youtube

Když Česká republika v roce 1993 proplouvala vodami nově nabyté nezávislosti, vedla naléhavá potřeba samostatné měny i ke zrodu dvousetkoruny. Ve víru vytváření národní identity se při výrobě ve Státní tiskárně cenin vyskytl nepředvídaný zádrhel, který do směsi vnesl raritu – ochranný proužek určený pro bankovky "Republique du Zaire" se dostal do jedné z dávek českých dvousetkorun. Podle Romana Veselého, významného numismatika ze společnosti AUREA Numismatika, vznikla anomálie použitím nesprávné šablony.

Rarita, která málem nebyla

Chybně vytištěné dvousetkoruny s exotickým nápisem vedle českých státních symbolů byly téměř všechny zachyceny dříve, než se dostaly do rukou veřejnosti. Malý počet však proklouzl, a z toho, co mohlo být pouhým nedopatřením, se stal sen numismatiků.

Odhady hovoří o tom, že se do oběhu dostalo pouze 30 až 100 kusů této varianty, dvousetkoruna z roku 1993 s nápisem "Republique du Zaire" je tak skutečnou vzácností.

Závratná suma

Půvab dvousetkoruny z roku 1993 spočívá nejen v její vzácnosti, ale především v potenciální finanční odměně. Vzhledem k tomu, že hodnota exemplářů v bezvadném stavu šplhá až ke 400 000 korunám, hon za bankovkou se sběratelům rozhodně vyplatí.

Vzácnou bankovku poznáte snadno – na ochranném proužku je nečekaný nápis "Republique du Zaire". Spolu s rokem tisku jde o jasný ukazatel pravosti.

Stále rostoucí atraktivita

Pro milovníky vzácných mincí a bankovek představuje dvousetkoruna z roku 1993 vrchol sběratelských pokladů. Její cesta od uspěchaného výrobního procesu až k pozici jedné z nejvyhledávanějších bankovek České republiky je příběhem, který láká znalce po celém světě.

Vzhledem k tomu, že hodnota bankovky stále stoupá, což je dáno její vzácností a původem, je dvousetkoruna symbolem nečekaných zvratů, které mohou z obyčejného platidla udělat vyhledávaný artefakt.

Dědictví obsažené v měně

Příběh dvousetkoruny z roku 1993 s náhodným nápisem a omezeným oběhem vystihuje podstatu numismatického sběratelství – honbu za platidly, které vyprávějí příběh, ztělesňují historický okamžik a díky své vzácnosti mají potenciál překvapit a odměnit.

Zdroje: prosvet.cz, idnes.cz, homecredit.cz