Vtipný scénář filmu a humorné ztvárnění záměny identity rozesmívají diváky již více než čtyři desetiletí.

Příběh o zoufalství a podvodu

Zdroj: Youtube

Vrchní, prchni! se soustředí na Dalibora Vránu, knihkupce se zálibou v ženách a zoufalou potřebou peněz na placení alimentů. Jeho život nabere nečekaný směr, když si ho opilý host restaurace kvůli černému obleku splete s vrchním číšníkem. Vrána se chopí příležitosti, rozhodne se vydávat za číšníka a rychle se zaplete do řady komických eskapád po celé Praze.

Nezapomenutelnou vedlejší roli si zahrál i Zdeněk Svěrák, scenárista filmu, v roli pana Pařízka, souseda, který nakonec spojí Vránu s falešným číšníkem. Pařízkova postava je nejlépe zapamatovatelná díky ikonické hlášce: "Stěrače stírají, klakson troubí!" během scény testování nové škodovky.

Zachycení jedné éry

Film nabízí nostalgický pohled na Českou republiku v období pozdního socialismu a ukazuje různá místa, která od té doby prošla výraznými změnami. Jedním z pozoruhodných míst je motorest U čtyř kamenů na rychlostní silnici z Mladé Boleslavi do Prahy, kde si Vrána kupuje láhev vína. Tento hostinec byl později rekonstruován a v roce 2017 tragicky vyhořel.

Autenticitu vyprávění dodává bydliště Dalibora Vrány ve Vozové ulici v Praze a jeho pracoviště v knihkupectví v Kaprově ulici. Knihkupectví, které fungovalo v letech 1933 až 2016, bylo kulturním centrem a připomíná se díky legendárnímu knihkupci Bohumilu Fišerovi. Po Fišerově smrti obchod převzal nakladatel Ladislav Horáček, než byl nakonec přeměněn na bistro.

Ikonická místa a památné scény

Několik dalších míst ve filmu Vrchní, prchni! se zapsalo do české filmové historie. Filmový hotel Hubert ve Špindlerově Mlýně, kde Vrána s dětmi vybírá peníze, se po nástupu socialismu proměnil z hotelu Grand v obyčejný činžovní dům. Ve filmu se objevují i dnes již zaniklé městské lyžařské vleky a malebné výhledy na Krkonoše včetně staré lávky přes Labe a historické lanovky na Pláně.

Majestátní karlovarská Mlýnská kolonáda a moderní Vřídlo slouží jako úžasné kulisy pro Vránovy eskapády. Mezi další významná místa zachycená ve filmu patří hotel Imperial, Grandhotel Pupp a kavárna hotelu Elefant.

Z plátna na autobusovou zastávku

Film Vrchní, prchni! zanechal nesmazatelnou stopu nejen v české kinematografii. V roce 2021 odhalil Zdeněk Svěrák v Praze 3 autobusovou zastávku U Prdlavky, která je poctou filmu. Tato autobusová zastávka se nachází v blízkosti místa, kde se natáčely některé památné scény filmu, včetně momentu "stěrače stírají".

Komedie, která přetrvá

Přetrvávající popularita filmu Vrchní, prchni! svědčí o jeho brilantním vyprávění, hvězdných hereckých výkonech a kulturním významu. Josef Abrhám v roli falešného číšníka baví diváky dodnes a film sám o sobě slouží jako filmová časová kapsle, která zachycuje podstatu české společnosti na sklonku socialismu.

Zdroje: horydoly.cz, irozhlas.cz, filmovamista.cz