Robert Hardy strávil roky projektováním nových sídlišť na zelené louce, ale rutina se stala monotónní. Vyhlídka na přeměnu staré vodní nádrže na obytný prostor byla osvěžující a vzrušující výzvou. Na rozdíl od jeho předchozích projektů vyžadoval tento počin kreativní řešení netradičních problémů, jako bylo přivedení přirozeného světla do podzemní stavby a určení optimální výšky budovy.

Zdroj: Youtube

Dům v kopci

Výsledný návrh zachovává kruhový tvar původní nádrže. Srdcem domu je velké kruhové atrium, které zaplavuje všechny obytné prostory světlem. Tento ústřední prvek je obklopen fasádou, která je celá prosklená, což zajišťuje, že atrium je světlým a vzdušným ústředním bodem.

Dům je postaven o něco výše než původní nádrž, chytře zamaskovaný tak, aby zvenčí působil jako travnatý kopec. Střecha pokrytá umělým trávníkem plynule splývá s krajinou.

Prostorné a moderní uspořádání interiéru

Interiér Hardyho domu se rozkládá na dvou podlažích. Přízemí je z velké části otevřeným prostorem, v němž se nachází prostorný obývací pokoj s trojitou výškou stropu, hala, herna a kuchyně sousedící s jídelnou.

Součástí tohoto prostoru je také pokoj pro hosty s vlastní koupelnou a toaletou. Vstup do domu je tunelem, který prochází kolem garáže pro dvě auta, čímž je zachován motiv podzemí a zároveň je zajištěn praktický přístup.

Luxus a pohodlí v horním patře

V horním patře se nacházejí další tři ložnice, každá s vlastní koupelnou a malým balkonem. Vrcholem je hlavní ložnice, která se může pochlubit nejen vlastní koupelnou, ale také přístupem na velkou terasu. Terasa navazuje na schody vedoucí na střešní zahradu, a nabízí tak plynulé spojení vnitřního luxusu a venkovního klidu.

Moderní architektonický zázrak

Dům o rozloze 603 m², pojmenovaný "Rezervoár", je ukázkou inovativního designu a udržitelného bydlení. Přepracováním nevyužívané stavby vytvořili moderní domov, který je funkční a zároveň šetrný k životnímu prostředí. Výstavba trvala tři roky, ale konečný výsledek je jedinečnou kombinací moderní architektury a promyšleného designu, která je nenásilně začleněna do přírodní krajiny Devonu.

Zdroje: stuff.co.nz, idnes.cz, novinky.cz