Lenka Vlasáková si vždycky přála velkou rodinu a chalupu. Obojí se jí splnilo. Chalupu na Nymbursku, kterou si pořídila před více než dvaceti lety, původně objevila její maminka. „Našla inzerát někde na internetu. Hned jsem se tam jela podívat a okamžitě jsem věděla, že je to ono,“ konstatovala Vlasáková.

Polorozpadlý dům

Když Lenka Vlasáková chalupu pořizovala, byla to polorozpadlá nemovitost. „Šlo o lásku na první pohled. Dům stál na konci obce, na zahradě rostly dva ořechy a já věděla, že je to přesně to, po čem jsem toužila,“ zavzpomínala herečka.

Než se podařilo dům opravit, trvalo to mnoho let. Během nich musela jít k zemi stodola, a to kvůli nestabilnímu podloží. Díky tomu, že se herečce podařilo sehnat skvělého řemeslníka, mohou si dnes užívat velkorysého prostoru, kde má každý své soukromí. „Paradoxně nejméně místa je v kuchyni, kde se srocuje nejvíce lidí,“ upřesnila Lenka Vlasáková.

Uklidňující rovina

Někdo miluje pohled na kopce, Lenku Vlasákovou zase uklidňuje rovina. Když si chalupu pořizovala, ještě kouzlu roviny nepropadla. Postupně si ji ale doslova zamilovala.

„Miluji, když sedím na verandě a mohu se dívat do dálky, do obrovského prostoru před sebou. A je jedno, jestli se díváte na východ slunce, nebo na západ, vždy to pro mě má obrovské kouzlo,“ poznamenala herečka.

Vášnivá zahradnice

Na zahradu ale Lenka Vlasáková nejezdí jen relaxovat, ale také zahradničit. „Zahradu máme velkou a práci na ní miluji. Velmi ráda se dotýkám půdy, miluji plevelení i rytí. Vše, co se týká zahrady, si opravdu užívám,“ konstatovala Vlasáková.

Pěstuje nejen tradiční rajčata či papriky, ale pustila se i do brambor, melounů či lilků. Ráda také experimentuje, zkoušela i permakulturní zahradničení.

Vánoční tradice

Rodina Lenky Vlasákové a Jana Dolanského má s chalupou spojenu i jednu tradici. Vždy na ní slaví Vánoce. Odpoledne společně vyrazí na procházku do Nymburka. Jejich kroky míří do kostela, kde si zapálí svíčku od betlémského světla, které po republice tradičně rozvážejí skauti.

Kopec s magickou silou

I když si Lenka Vlasáková ráda vychutnává ze své verandy rovinatý výhled, hned u chalupy stojí kopec Chotuc, který má pro herečku zvláštní význam.

„Kopec moc milujeme, nahoře stojí poutní kostel, dole je krásný židovský hřbitov a rozhodně jde o hodně zvláštní místo, které kolem sebe šíří velmi silnou energii,“ řekla Lenka Vlasáková. Miluje také okolní lesy, například pověstmi opředený Svatojiřský les. Na chalupě tráví každou volnou chvilku, vždy si tu totiž odpočine a načerpá síly.

Zdroje: region.rozhlas.cz, novinky.cz, ahaonline.cz