Postavičku Večerníčka zná asi každý, málokdo ale tuší, kdo jí propůjčil svůj hlas. Seznamte se s Michalem Citavým, chlapcem, jehož hlasem Večerníček už déle než půlstoletí promlouvá.

Zdroj: Youtube

Večerníčkovy skromné začátky

Večerníček zahájil svou pouť 2. ledna 1965. Zpočátku se vysílal bez znělky a byl omezen na nedělní vysílání. Úvodní příběh "Chlapec a kometa" unikátně kombinoval černé divadlo s hercem Štěpánkem Haničincem ve všech rolích. Jiřina Bohdalová, která namluvila kometu, se poprvé objevila v nočním vysílání, čímž odstartovala kultovní seriál.

Umělecký dotek Radka Pilaře

Radek Pilař, umělecká otec Večerníčku, jednou řekl: "Nakreslil jsem tě, jak máš vypadat. Nakreslil jsem ti boty, koně, auto, trakař, a dokonce jsem ti nakreslil oči jako hvězdy." A tak se stalo. Netušil, že se jeho výtvor stane milovanou součástí české kultury. Jeho inspirace čerpaná ze vzpomínek na dětství vytvořila svět, kde se každá postava vrátila do říše pohádek.

Hlas na desetiletí

V létě roku 1965 se šestiletý Michal Citavý, trávící prázdniny nedaleko Prahy, stal vyvoleným hlasem Večerníčka. Byl vybrán z kartotéky dětských herců, ukázalo se, že Citavého spojení s mediálním světem prostřednictvím jeho matky, dispečerky v redakci pro děti a mládež v ČT, je výhodné.

Citavý na tuto zkušenost vzpomíná: "Vzpomínám na to jako dnes. Poslali pro mě auto, které mě odvezlo do studia. Tam jsem pořád dokola opakoval: Dobrý večer a dobrou noc. Nejdřív mě nechali mluvit, ale to se jim nelíbilo. Pak řekli: Řekněte to tak, jak to říkáte svým přátelům. Když jsem to řekl dostatečně natvrdle a otráveně, byli konečně spokojeni. Pak jim to připadalo veselé a přátelské." Za svou snahu dostal Michal honorář 75 Kčs, což dnes odpovídá asi 1500 Kč.

Cesta za hranice obrazovky

Michal Citavý, který se narodil 23. března 1958 v Praze v Československu, se vydal daleko za hranice svých hereckých začátků. Po krátkém působení v médiích během gymnaziálních let vystudoval biokybernetiku na ČVUT v Praze. Dnes Citavý vystupuje jako úspěšný podnikatel v oblasti účetnictví, ekonomického softwaru a komunikačních technologií.

Jeho vášeň pro cestování ho přivedla ke spoluzaložení cestovní kanceláře, která se specializuje na dobrodružné cesty do jihovýchodní Asie se zvláštním důrazem na Kambodžu.

Kulturní stálice a symbol houževnatosti

V průběhu času prošel Večerníček minimálními úpravami a přežil více než půl století jako kulturní stálice. Původní znělka, původně černobílá, byla později kolorována, což symbolizuje proměnu a odolnost oblíbené postavičky. Po rozpadu Československa prošlo změnou i logo, podstata Večerníčka však zůstala nezměněna.

Oslava nadčasového hlasu

V době, kdy Michal Citavý slaví 65. narozeniny, se zamýšlíme nad trvalým vlivem jeho hlasu, který oživil postavu v jedné z nejstarších znělek v České republice i v Evropě. Večerníček díky němu stále rezonuje s diváky a připomíná nám nadčasovou sílu vyprávění a trvalé kouzlo vzpomínek na dětství.

Zdroje: kafe.cz, csfd.cz, ahaonline.cz