Scénář k filmu Trhák napsala osvědčená dvojice Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak a vypráví o natáčení muzikálu ze života prosté vesnice. Film je doslova hvězdně obsazený, diváci uvidí například Hanu Zagorovou, Josefa Abrháma, Juraje Kukuru, Waldemara Matušku, Laďku Kozderkovou, Petra Čepka, Jiřinu Jiráskovou, Rudolfa Hrušínského, Stellu Zázvorkovou a další. Točilo se na jihu Čech, a to na Volyňsku a Prachaticku. Mnoho objektů, které se ve filmu objevily, stojí dodnes prakticky v nezměněné podobě. Film se přitom točil už v roce 1980.
Nahořany na Volyňsku
Hned několik scén vzniklo v obci Nahořany, která je součástí městyse Čestice. A právě zde mohou filmoví fanoušci zavzpomínat na známé scény z Trháku. V záběrech se objevila nejen místní náves, ale i hospoda nebo kaplička.
Velkou výhodou je, že Nahořany jsou od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací. I díky tomu se zdejší stavby dochovaly prakticky v nezměněné podobě. Náves má specifické kouzlo, a tak si ji pro záběry vybrali nejen filmaři snímku Trhák, ale o 14 let později se zde točila také pohádka Princezna ze mlejna.
Místní rádi vzpomínají
Ve snímku se objeví například i nahořanský statek rodiny Vaňků s číslem popisným 11. Ve filmu posloužil jako hasičská zbrojnice. „Využili naše velká vrata. A aby vše ladilo, předělali ještě kousek střechy. Můj muž filmařům různě pomáhal, dokonce se dostal i do filmového děje, když dvakrát řídil sanitku,“ zavzpomínala Anna Vaňková.
Jejich dům posloužil filmařům i jako skladiště materiálu, který filmaři potřebovali ke stavbě kulis. Ne vždy to ale dopadlo perfektně. „Například si u nás nechali nějaké polystyreny, ale ty jim naše slepice v nestřeženém okamžiku oklovaly,“ přidala další vzpomínku z natáčení Anna Vaňková.
Další známá místa z filmu
Netočilo se však jen v Nahořanech, ale i na dalších místech. Mnohá z nich můžete stále navštívit.
Červený Hrádek u Sedlčan: Ve filmu tato památka posloužila jako sídlo Pavla Lenského, kterého ztvárnil Juraj Kukura.
Zechovice: Také obec Zechovice se objevila ve filmu Trhák. Například místní usedlost s číslem popisným 5 se ve filmu proměnila ve veřejnou knihovnu.
Dřešín: Zachovalá je i filmová budova prodejny Jednoty, ve které si roli vedoucí střihla Jana Kratochvílová. Obchod s potravinami tu fungoval ještě dlouho po natáčení, dnes je zde pohostinství.
Lčovice: Záběry, ve kterých postava Ticháčka vystupuje z vlaku na lipoveckém nádraží, si filmoví fanoušci mohou rovněž připomenout i dnes. Stačí si zajet na nádraží do obce Lčovice.
Krušlov: Pozorný divák si ve filmu všimne také nádherně vyřezávaného včelína, který se dvakrát mihne v záběru během písně „Jednou já, jednou ty…“. Včelín skutečně existuje, a to v obci Krušlov. Jmenuje se Machův včelín a jde o památku, která je veřejnosti běžně přístupná.
Lešany: Pokud chcete vidět na vlastní oči hasičské auto, na kterém v Trháku sedí skupina Fešáci, můžete. Po rekonstrukci totiž skončilo ve sbírkách Vojenského historického ústavu v Lešanech.
Zdroje: plzensky.denik.cz, tv.nova.cz, opravdova-laska.jiznicechy.cz