Stavba, původně postavená v roce 1913, sloužila několik desetiletí jako rozvodna, než byla opuštěna. Po více než padesáti letech zanedbávání jí hrozila demolice. Avšak tam, kde mnozí viděli chátrající budovu, architekt Jiří Rokoský spatřil potenciál. Jeho vize? Vytvořit udržitelný, kompaktní obytný prostor, aniž by byla narušena historická integrita budovy nebo její funkčnost.

Drobný dům s velkými ambicemi

Tiny house, který jeho renovátoři nazývají "Trafajda“, je vynikajícím příkladem toho, jak mohou být malé obytné prostory funkční i estetické. Do interiéru projektu, který se rozkládá na pouhých 10 metrech čtverečních, se podařilo důmyslně začlenit plnohodnotnou koupelnu, kuchyň a ložnici, aniž by to bylo na úkor pohodlí nebo estetického vzhledu.

Součástí prostoru je také terasa přístupná přes ložnici, která nabízí rozšířený prostor pro relaxaci.

Model ekologického bydlení

Základem projektu Trafajda je udržitelnost. Od zachování původních vstupních dveří až po upcyklaci interiérových prvků – každý aspekt rekonstrukce klade důraz na ekologickou, provozní a ekonomickou udržitelnost. Volba kompostovací toalety namísto tradičního splachovacího systému podtrhuje závazek snížit spotřebu vody a produkci odpadu.

Projekt navíc funguje v rámci principů oběhového hospodářství, kdy výnosy z pronájmu financují renovaci a případný přebytek je použit na zachování podobných budov.

Spojení starého a nového

Navzdory svým historickým kořenům není Trafajdě cizí moderní technologie. Je vybavena zatahovacím promítacím plátnem, projektorem se zvukovým systémem a světelnými trubicemi s nastavitelnými barvami, které vzdávají hold starožitnému funkcionalistickému chromovanému osvětlení.

Jedinečné prvky, jako je orientační žárovka aktivovaná otočením kohoutku a ovládací panel, který rozsvěcuje historická průmyslová světla nebo aktivuje funkční voltmetr, vdechují prostoru charakter a šarm.

Vzor pro budoucnost

Trafajda je ukázka inovace a udržitelnosti. Spojením minimalistického designu s průmyslovými prvky a upřednostněním ekologických hledisek vdechuje nový život kdysi zapomenutým stavbám. Proměna nejenže zachovává historickou podstatu budovy, ale také zavádí model bydlení, který je udržitelný a obohacující.

Zdroje: idnes.cz, dumazahrada.cz, earch.cz