Unikátní nález v lese na Zlatníku

Zdroj: Youtube

Léto roku 2010 se pro amatérského hledače kovů z Blanenska stalo osudným. Při průzkumu lesního terénu na vrchu Zlatník narazil na džbán, zakopaný těsně pod povrchem země. Když jej odkryl, spatřil několik kilogramů stříbrných mincí, pečlivě zabalených do zbytků staré látky. Šestikilový poklad pocházel z doby třicetileté války a byl ukryt zřejmě ve spěchu. Místo nálezu leží přibližně kilometr od nejbližší osídlené oblasti, což naznačuje, že ukrytí mincí mohlo souviset s úprkem před válečnými konflikty.

Poklad skončil u sběratelů

Podle zákona měl muž nález ohlásit úřadům. To však neudělal. Rozhodl se poklad ponechat. Část stříbra si schoval a zbytek, včetně hliněného džbánu, prodal překupníkovi za 850 000 korun. Sběratel mince rozprodal dál, čímž připravil stát o cenné dědictví. Nebýt anonymního udání, policie by se o případu nikdy nedozvěděla.

Pět let za zatajení? Muži se přiznali

Nálezce i překupník čelili vážným obviněním. Hrozilo jim až pět let vězení za zatajení nálezu a spolupachatelství. Naštěstí se pro oba muže případ vyřešil tzv. odklonem, což znamenalo, že jejich stíhání bylo podmíněně zastaveno. Oba se ke svým činům přiznali a nahradili způsobenou škodu. Tím se vyhnuli tvrdšímu trestu.

Poklad vrácen do rukou státu, část zůstala ztracena

Policii se podařilo získat zpět zhruba třetinu pokladu – 2 267 stříbrných mincí a džbán. Poklad, který je nyní v majetku Jihomoravského kraje, je vystaven v Moravském zemském muzeu. Historici se shodují, že šlo o unikátní nález, který obsahuje mince z různých evropských zemí, včetně Španělska, Polska, Maďarska a německých států. Mezi mincemi byly groše, tolary, krejcary, uherské denáry i pražské groše.

Nevyčíslitelná hodnota pokladu

Přestože sběratelská cena nálezu se odhaduje na 1,1 milionu korun, historická hodnota je mnohem vyšší. Jedná se o nesmírně cenný nález, který umožňuje nahlédnout do ekonomických a sociálních poměrů třicetileté války. Pokud by poklad byl odevzdán v celku, mohl se stát největším dochovaným pokladem tohoto období na Moravě.

Z pokladu mohlo zůstat víc

Případ pokladu ze Zlatníku poukazuje nejen na historický význam objevu, ale také na tenkou hranici mezi vášní pro historii a porušením zákona. Nálezce místo řádného odevzdání riskoval trest a poklad, který mohl být kompletně zachován pro budoucí generace, se částečně rozplynul mezi soukromými sběrateli.

 Zdroje: idnes.cz, techsvet.cz, lovecpokladu.cz