Brutalistické stavby, od slavnostních památníků až po vysoké budovy, nejenže ztělesňují historické období, jemuž dominovala komunistická vláda, ale zanechávají svou stopu i v současnosti.
Pamětní park Bubanj: Tři pěsti
Jedním z nejvýraznějších příkladů tohoto architektonického stylu je pamětní park Bubanj v srbském Niši. V parku se nachází památník "Tři pěsti", trojice kolosálních zaťatých pěstí sahajících k nebi, z nichž každá představuje vzdor 10 000 Srbů, Romů a Židů popravených nacistickými jednotkami v nedalekém lese během druhé světové války.
Strohý památník, jehož autorem je jugoslávský sochař Ivan Sabolić a který byl odhalen v říjnu 1963, stojí nedaleko koncentračního tábora Crveni Krst a je chmurnou připomínkou válečných zvěrstev.
Genex Tower: Západní brána Bělehradu
V Bělehradě dominuje panoramatu města Genex Tower, známá také jako Západní brána Bělehradu. Dvojici mrakodrapů tyčících se do výšky přes 30 pater a propojených mostem pro pěší navrhl koncem 70. let 20. století architekt Mihajlo Mitrovič.
Budova, která dominuje panoramatu města, slouží jako vstupní brána do srbského hlavního města z letiště a zároveň jako dominanta novějších částí města. V roce 2021 srbská vláda uznala její kulturní a architektonický význam a prohlásila ji za chráněnou památku.
Památník Buzludža: Létající talíř
Ještě futurističtější vizi brutalistické architektury nabízí dále na východ památník Buzludža v Bulharsku. Stavba připomínající obří létající talíř, který se tyčí na vrcholu hory Buzludža, byla slavnostně otevřena v roce 1981 jako pocta Komunistické straně Bulharska. Přestože původně sloužila jako symbolické místo pro stranická shromáždění, po pádu komunismu památník upadl v zapomnění.
Nyní je ve vlastnictví bulharské vlády, která odolává pokusům místní Socialistické strany o jeho získání. V roce 2019 bylo zahájeno významné konzervační úsilí podporované nadací Getty Foundation, které se zaměřuje na zachování unikátních vnitřních mozajek památky.
Budova Slovenského rozhlasu: Obrácená pyramida
Na Slovensku je budova Slovenského rozhlasu v Bratislavě příkladem brutalismu s charakteristickým designem obrácené pyramidy. Byla dokončena v roce 1983 a na přelomu tisíciletí byla vyhlášena slovenskou stavbou století v kategorii společenských budov a dodnes je funkční a ikonickou součástí městské krajiny.
Od března 1985 v ní sídlí národní rozhlas a svým neobvyklým tvarem a stavebním expresionismem stále přitahuje obdiv i kritiku.
Brutalistické památky, z nichž každá má svůj vlastní příběh a význam, ilustrují trvalý vliv jedinečné architektury v celé východní Evropě. Slouží nejen jako historické ukazatele minulé éry, ale také jako živé památky, které nadále ovlivňují a inspirují architektonické myšlení a kulturní dědictví v regionu. Ať už jsou tyto stavby vnímány jako monstrózní relikty, nebo jako mistrovské umění, zůstávají nesmazatelnými symboly bouřlivé minulosti a proměněné současnosti.
Zdroje: irozhlas.cz, novinky.cz, lidovky.cz