Leninovo vedení mělo klíčový význam pro vznik Sovětského svazu, prvního komunistického státu na světě. Jeho politika a rozhodnutí, která učinil, měla dalekosáhlé důsledky, z nichž některé byly hluboce tragické.

Leninův kontroverzní odkaz

Zdroj: Youtube

V důsledku bolševické revoluce došlo k obrovským ztrátám na životech – podle odhadů bylo za Leninova režimu z politických nebo náboženských důvodů popraveno více než milion lidí. Potlačení kozáků mělo za následek až 700 000 mrtvých. Brutální potlačení tambovského rolnického povstání a kronštadtského povstání bylo dalším příkladem jeho bezohledných opatření, která vedla k dalším tisícům obětí. Za jeho režimu navíc nespočet dělníků, kteří stávkovali nebo nemohli pracovat, čelil smrtelným následkům a téměř dva miliony lidí zahynuly v pracovních táborech.

Navzdory chmurné bilanci Leninův obraz ve veřejném prostoru přetrvává a odráží složité historické vzpomínky a různé interpretace jeho vlády.

Cheb – bizarní trojice soch

Ve městě Cheb se za plotem františkánské klášterní zahrady, která se nachází v historickém centru, nachází zvláštní trojice soch. Na odlehlém místě, střeženém kovovým plotem, stojí sochy V. I. Lenina, Julia Fučíka a pohraničníka se psem. Bizarní seskupení soch odráží svérázný přístup města k připomínání historických osobností.

Capri – neuvěřitelná podívaná v Itálii

Na italském ostrově Capri se návštěvníci mohou v Augustových zahradách setkat s další sochou Lenina. Terasovité zahrady, proslulé krásnými výhledy a rozmanitou flórou, nabízejí výhled na horu Monte Solaro, zátoku Marina Piccola a ikonické skalní útvary Faraglioni.

Uprostřed klidného prostředí stojí od roku 1968 socha Lenina, která připomíná jeho návštěvu u přítele Maxima Gorkého v roce 1908. Tato socha představuje v Itálii jedinečný monument, který ostře kontrastuje s romantickou atmosférou zahrady.

Karlovy Vary – kontroverzní aprílový vtip

V Karlových Varech se 1. dubna objevila v Linhartovské rezervaci socha Lenina, zřejmě v rámci aprílového žertu, který zorganizovala organizace Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary. Žert, který různí místní úředníci označili za zdařilý, se setkal s odsouzením ze strany historiků a části veřejnosti.

Historik Jiří Klsák kritizoval vystavení sochy s tím, že socha zůstala na místě až do 4. dubna, tedy daleko za hranicemi typického aprílového žertu. Tvrdil, že znovuobjevení sochy krvavého panovníka je nemorální a neetické.

Navzdory zvěrstvům spáchaným za Leninovy vlády jeho sochy stále existují v různých částech světa a slouží jako kontroverzní připomínka jeho odkazu. Ať už jsou tyto sochy vnímány jako historické artefakty nebo provokativní symboly, nabízejí způsob, jak se zabývat složitou a často znepokojivou historií rané sovětské éry.

Zdroje: zajimavaevropa.cz, chebsky.denik.cz, lidovky.cz