Mezi takové příběhy patří i Sněhurka, pohádka, kterou zpopularizovali bratři Grimmové na počátku 19. století a která byla později zvěčněna v Disneyho animované klasice z roku 1937. Za příběhem o krásné dívce, zlé královně a sedmi trpaslících se však skrývá vyprávění protkané skutečnými dramaty a královskými machinacemi.

Možné skutečné Sněhurky

Zdroj: Youtube

Příběh Sněhurky se možná inspiroval životem dvou německých žen: Margarethy von Waldeck a Marie Sophie Margarethy Cathariny von Erthal. Obě žily pod drobnohledem královské rodiny a s dějem pohádky je pojí strašidelná podobnost včetně prvků krásy, žárlivosti, trpaslíků a jedu.

Oběť královského spiknutí?

Příběh Margarethy je příběhem krásy zapletené s politickými intrikami. Její život se dramaticky změnil, když se s ní chtěl oženit Filip II. španělský, syn císaře Svaté říše římské Karla V., který žil v německém Waldecku. Tento svazek se však Karlovi V. nelíbil. V 21 letech Markéta záhadně zemřela, což vedlo ke spekulacím o vraždě, kterou zosnoval Karel V. Její smrt s příznaky připomínajícími otravu byla politickým manévrem maskovaným jako sebevražda. Na rozdíl od pohádky nebyla její nevlastní matka zloduchem, protože zemřela ještě před Markétinou smrtí.

Zrcadlo a žárlivá macecha

Druhá adeptka, Maria Sophia Margaretha Catharina von Erthal, žila v 18. století na zámku v německém Lohru. Její nevlastní matka vlastnila slavné "kouzelné zrcadlo". Toto zrcadlo na rozdíl od příběhu o Sněhurce nebylo očarované, ale díky akustické manipulaci vytvářelo iluzi hlasu tím, že se v něm odrážela slova pozorovatele.

I když Maria nečelila maceše, která by jí chtěla vyrvat srdce, její život měl daleko k idyle. Mariina macecha, která jí údajně záviděla její laskavost a štědrost, jí činila ze života peklo.

Původ sedmi trpaslíků

Trpaslíci z příběhu mají také potenciální vazby na realitu. V Margaretině rodném městě podvyživené děti pracující v měděných dolech zaostávaly v růstu, což vedlo k jejich přezdívce "trpaslíci". Také v Mariině kraji se v dolech nacházely malé štoly přístupné pouze osobám nízkého vzrůstu. Tito horníci nosili světlé čepice, které možná inspirovaly oděv sedmi trpaslíků z pohádky.

Jedovatá jablka a královské vazby

Oba kraje, Margarethy i Marie, měly vazby na jed – Lohr byl proslulý hojným růstem jedovaté rostliny rulíku zlomocného, zatímco ve Waldecku byla problémem otrávená jablka prodávaná dětem. Tyto prvky možná přispěly k dramatickému vyvrcholení pohádky, ve které figuruje otrávené jablko.

Kdo byla skutečná Sněhurka?

Badatel Eckhard Sander ve své knize "Sněhurka: Je to pohádka?" tvrdí, že život Margarethy věrně kopíruje příběh a uvádí podobnosti v rodinné dynamice, přítomnosti jedu a dokonce i ve fyzickém vzhledu. Skutečná inspirace Sněhurky však zůstává předmětem diskusí. Bratři Grimmové byli známí tím, že sbírali pohádky z různých zdrojů, což naznačuje, že Sněhurka mohla být spojením více příběhů a postav, takže hledání definitivního původu je obtížné.

Příběh Sněhurky je stejně jako mnoho jiných pohádek směsicí historie, folklóru a tvůrčího vyprávění. Ať už je Sněhurka inspirována Margarethou, Marií nebo kombinací mnoha jiných, přetrvává a je důkazem síly příběhů, které překlenují propast mezi skutečností a představami.

Zdroje: medium.com, news.com, ranker.com