Unikátní dílo je výtvorem Vlastimila Beránka, potomka třetí generace sklářské dynastie Beránků, jejíž výtvory jsou celosvětově uctívány a jsou součástí prestižních sbírek.

Tvorba mistrovského díla

Česká Venuše, vyrobená z 350 kg olovnatého topazového křišťálu, vychází z pece při teplotě 830 °C. Následuje náročná osmnáctiměsíční cesta chlazení, broušení a leštění, na jejímž konci je socha o hmotnosti 243 kg a průměru 88 cm.

Modře zbarvený zázrak v hodnotě 35 milionů korun je nejen ukázkou Beránkova mistrovství, ale také poctou živelné barvě vody, která je ozvěnou témat jeho dřívějších děl.

Finální úprava

Zdroj: Youtube

Proces vzniku Venuše je důkazem pečlivosti, kterou sklářská výroba vyžaduje. Socha prošla pomalou fází chlazení – cílem bylo zabránit vzniku trhlin způsobených pnutím a zajistit celistvost skla. Tato fáze je klíčová, protože vytváří základ pro následující detailní broušení a leštění.

Zásadní roli v dokončovací fázi sehrál Jaroslav Prošek, Beránkův chráněnec a sám uznávaný sklářský výtvarník. Během procesu se odstraní přibližně 60 kilogramů materiálu, aby se odhalil konečný tvar sochy.

Význam a inovace

Při tvorbě Venuše navíc vznikaly experimentální menší verze, které byly sice popraskané, ale rozhodující pro zdokonalení technologie a přístupu potřebného pro finální dílo. Iterativní proces ilustruje nejen experimentální povahu sklářského umění, ale také Beránkovo odhodlání posouvat hranice média.

Odkaz ve skle

Venuše, která se zařadila mezi nejznámější světová umělecká díla, ztělesňuje spojení tradičního řemesla s moderními technikami. Jako největší celoskleněná plastika na světě znamená významný úspěch Vlastimila Beránka a odkaz rodiny Beránků ve sklářském průmyslu.

Zdroje: mestopelhrimov.cz, dobryden.cz, kudyznudy.cz