Národní park Šumava se v posledních letech potýká s turisty, kteří nerespektují zákaz vstupu mimo vyznačené trasy v klidových územích. Přestože riskují pokuty až do výše 100 tisíc korun, počet přestupků každoročně roste. Paradoxem však je, že někteří hříšníci se nevědomky usvědčí sami. Nejenže turisté opakovaně vstupují do zakázaných zón, ale stále častěji zde pořizují fotografie a selfie, které následně sdílejí na sociálních sítích. Správa Národního parku Šumava toho hned využila a na základě fotografií ze sociálních sítí řeší až desítky přestupků ročně.

Zdroj: Youtube

Jak pro Novinky.cz uvedl mluvčí správy parku Jan Dvořák, sdílení selfie ze zakázaných míst je mimořádně znepokojující. "Je to v podstatě pozvání pro ostatní. Lidé to dále šíří na sociálních sítích a chtějí tato místa sami navštívit," poznamenal Dvořák.

Jak jsou přestupky odhalovány?

Správci parku monitorují situaci různými způsoby. Kromě vlastního sledování sociálních sítí často dostávají tipy od ostatních uživatelů. Vedení parku dokonce zvažuje zřízení pozice digitálního strážce, který by se specializoval na odhalování podobných případů a komunikaci s on-line komunitami.

I když zákon umožňuje uložit pokutu až do výše 100 tisíc korun, v praxi se sankce většinou pohybují v řádech tisíců korun. Výjimkou byl případ recidivisty, který opakovaně a záměrně porušoval pravidla a své počínání veřejně sdílel. "Díky spolupráci s Policií ČR jsme ho vypátrali a zahájili správní řízení. Obdržel pokutu v desítkách tisíc korun," dodal Dvořák.

Nejenže turisté vstupem do zakázaných míst porušují zákon, ale jejich chování také může negativně ovlivnit zdejší křehkou přírodu.

Co jsou klidová území?

Klidová území jsou specifické oblasti v národních parcích, jejichž hlavním účelem je ochrana nejzranitelnějších biotopů a druhů. Jsou citlivé na lidskou přítomnost a zvýšený ruch by mohl mít negativní dopady na místní flóru a faunu. Proto je vstup do zón mimo vyznačené turistické trasy zakázán.

Jak rozpoznat klidová území?

V terénu jsou klidová území označena smaltovanými cedulemi a červeným pásovým značením na stromech. Pokud návštěvník uvidí dva červené pruhy, nachází se mimo klidové území a pohybuje se v souladu se zákonem. Pokud je však označení pouze jedno, znamená to, že vstoupil do chráněné oblasti a měl by ji okamžitě opustit.

V Krkonošském národním parku je celkem osm klidových zón. Patří sem místa na hřebenech Krkonoš, ale i další, jako je Tetřeví Bouda, Pomezní hřeben nebo Lesní hřeben. Přesné vymezení zón je k dispozici na geoportálu správy parku.

Jak se chovat v klidových územích?

Návštěvníci by měli respektovat značení a dodržovat pravidla, která slouží k ochraně přírody. Jen tak se daří minimalizovat negativní vliv člověka na křehké ekosystémy.

Zdroje: cnn.iprima.cz, novinky.cz, krnap.cz
částečně vytvořeno AI