Pojďme se blíže podívat na některá z nejpamátnějších míst, kde tato kultovní pohádka ožila.

Zdroj: Youtube

Mlýn Petra Máchala: Cesta rovnou do pekla

Jednou z klíčových lokací filmu je mlýn Petra Máchala, který se nachází u obce Střehom nedaleko Sobotky. Pokud se vydáte po červené značce ze Střehomi na hrad Kost malebným údolím Plakánek, najdete roubený mlýn stojící u rybníka Komorník.

Mlýn, který existuje od roku 1516, je kulturní památkou a součástí vesnické památkové rezervace zřízené v roce 1995. I přes ničivý požár v březnu 2018, který si vyžádal život majitele mlýna a způsobil značné škody, se mlýn podařilo obnovit a pro milovníky pohádek zůstává poznávacím místem. Návštěvníci znalí příběhu snadno rozpoznají místo, odkud čert odnesl hamižnou Dorotku do pekla.

Luciferovo peklo: Noční můra hříšníků

Scény odehrávající se v pekle, kde Lucifer a další čerti váží hříšníky na speciálně upravené váze, se natáčely v Pekelných dolech u České Lípy, které se nacházejí mezi Velenicemi a Svitavou. Pískovcové jeskyně, ručně vytesané pravděpodobně v 15. až 16. století, poskytly pekelným sekvencím patřičně strašidelné kulisy.

 Za druhé světové války jeskyně využívali Němci k tajné výrobě leteckého vybavení a zbraňových systémů. Po roce 1945 sloužily prostory k různým účelům, mimo jiné jako skladiště ovoce, zeleniny a vojenského materiálu nebo pěstírna žampionů. Dnes je areál ve vlastnictví soukromého motocyklového klubu.

Cesta do nitra Země

Vchod do filmového pekla se nachází na zřícenině gotického skalního hradu v Klokočských skalách. Z původně majestátního hradu ze 13. století se dnes dochovaly pouze zbytky paláce a sklepení, které poskytovaly útočiště lidem během třicetileté války.

Zdroje: idnes.cz, filmovamista.cz, cestovinky.cz